Postet nga: Olaf Scholz

Si i dha fund Gjermania varësisë nga gazi rus?

Kur Vladimir Putin i mbylli rubinetat e gazit në Evropë, Gjermania më shumë se shumë vende tjera i frikësohej një dimri me ndërprerje të furnizimit me gaz. Ministrat ...

Scholz kërkon që të vendosen më shumë sanksione ndaj Iranit

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, ka kritikuar ashpër Iranin për shtypjen brutale të protestave, që nisën pas vdekjes në paraburgim të Mahsa Aminit, e cila ishte arrestuar në...

Scholz dhe Zelensky diskutojnë për luftën në Ukrainë

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, diskutoi situatën në Ukrainë me presidentin Volodymyr Zelensky, në një bisedë telefonike më 11 nëntor, pak para samitit të G20-ës, i cili do ...

Marrëveshja finale Kosovë-Serbi, Scholz thotë se po bëjnë të pamundurën për ta arritur

Kancelari Olaf Scholz ka thënë se së bashku me qeverinë franceze dhe Komisionin Evropian janë duke bërë të pamundurën për të arritur një marrëveshje mes ...

Scholz kërkon përshpejtim të dialogut Kosovë-Serbi

Kancelari gjerman, Olaf Scholz ka kërkuar nga Kosova dhe Serbia përshpejtim të dialogut.

Kritika ndaj Scholz për mbështetjen e projektit kinez

Kancelari gjerman Olaf Scholz u përball me kritika të enjten pasi një raportim i mediave e akuzoi atë se po inkurajonte investimet kineze në një port të Hamburgut, pavarë...

Scholz: Taktikat e tokës së djegur nuk do t’i ndihmojnë Putinit

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, ka thënë të enjten se presidenti rus, Vladmir Putin, është duke përdorur energjinë dhe krizën e urisë si armë, mirëpo ka dë...

Gjermania kërkon zgjatjen e funksionimit të tre centraleve bërthamore

Kancelari gjerman Olaf Scholz i ka kërkuar ministrive të ekonomisë, mjedisit dhe financave të përgatisin kuadrin ligjor për të mbajtur në funksion tre centralet bërthamore të ...