Postet nga: Olaf Scholz

Gjermania bën thirrje për qasje të gjerë për ndihmat në Gazë

Kancelari gjerman Olaf Scholz i bëri thirrje Izraelit që të lejojë qasjen në shkallë të gjerë për ndihmat humanitare në Gazë, në prag të një vizite dy ditore ...

Scholz nuk ndryshon qëndrimin për raketat Taurus

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, sërish ka shprehur kundërshtimin e tij për dërgimin e raketave me rreze të gjatë veprimi, Taurus në Ukrainë.

Gjermania heton përgjimin e mundshëm të oficerëve pas publikimit të një bisede nga mediat ruse

Gjermania tha të shtunën se ka filluar hetimet për atë që dyshohet se është përgjim i një bisede telefonike, pasi Moska tha se regjistrimi i një oficeri ...

Scholz: Kthim në politikën e frikësimit

Në dy-vjetorin e fillimit të agresionit rus kundër Ukrainës, kancelari Olaf Scholz ka bërë thirrje për kthim në një politikë të frikësimit. Gjermania dhe Europa ...

Scholz zotohet se Gjermania do ta arrijë cakun e NATO-s prej 2% të shpenzimeve të GDP

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, ka thënë të hënën se industritë e mbrojtjes mund të llogarisin në rritjen e shpenzimeve ushtarake nga Qeveria e tij dhe se ...

Ndihma për Ukrainën: Vizita e Olaf Scholzit në Uashington

Kancelari gjerman, Olaf Scholz ishte në Shtëpinë e Bardhë për bisedime me presidentin amerikan, Joe Biden. Synimi i tij ishte ruajtja e angazhimit amerikan për Ukrainën.

Kancelari Scholz shkon tek presidenti Biden: Tema është Trumpi

Kancelari gjerman Olaf Scholz po zhvillon një vizitë të shkurtër tek presidenti amerikan Joe Biden. Tema kryesore është ish-presidenti amerikan, Donald Trump.

Scholz u bën thirrje vendeve të BE-së ta rrisin furnizimin me armë për Ukrainën

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, u ka bërë thirrje vendeve anëtare të Bashkimit Evropian (BE) t’i japim më shumë mbështetje ushtarake Ukrainës gjatë këtij ...