Postet nga: Obiliqi

Përurohet restaurimi i mullirit të shekullit 19-të në Graboc të Obiliqit

Mulliri i Behramajve në Graboc të Obiliqit, i vitit 1864, objekt i trashëgimisë kulturore, është restauruar si kujtesë e historisë.

'Freskia e vikendit', ajër i ndotur në Obiliq (FOTO)

Ndonëse ende është verë dhe vikendet shfrytëzohen për dalje në natyrë, qytetarët e Komunës së Obiliqit e kanë pothuajse të pamundur ta bëjnë kë...

Sot Protestohet për Ajrin e Ndotur në Kryeqytet

Qytetarët e Prishtinës do të mbajnë sot një protestë para Teatrit Kombëtar në ora 12:00, në shenjë pakënaqësie me nivelin e ndotjes së ajrit në kryeqytet.

Vdekja e Dy Qytetarëve Serbë, Reagon Qeveria

Vdekja e dy qytetarëve të nacionalitetit serb serbe në komunën e Obiliqit ka nxitur reagime edhe nga Qeveria e Kosovës, e cila kërkon nga organet e ...

Xhafer Gashi: Dorëhiqem Nëse Dështon Ligji për Obiliqin

Xhafer Gashi, kandidat i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për Komunën e Obiliqit tha se kauza e tij për këtë komunë është ...

Sinonimi i Ndotjes

Obiliqi është bërë sinonim i ndotjes në Kosovë, por jo vetëm. Operimi i dy termocentraleve të vjetra dhe puna që bëhet në dy mihjet për nxjerrjen ...

Jeta Nën Tymtarë

Gazmend Maxhunit, banorit të fshatit Dardhishtë, i janë rritur shpresat pas diskutimeve që janë bërë së fundmi për çështjen e ndotjes së ajrit. Thotë se tash e sa ...