Postet nga: norvegjia

Norvegjia arrestoi ish-komandantin e Wagnerit që tentoi të kthehej në Rusi

Policia në Norvegji e ka arrestuar ish-komandantin e grupit mercenar Wagner, nën dyshimet se ai ka tentuar ta kalojë ilegalisht kufirin për t’u kthyer në Rusi, pasi ...

Rusia e shton Norvegjinë në listën e shteteve jomiqësore

Rusia e ka shtuar Norvegjinë në listën e “shteteve jomiqësore”, duke pretenduar se ky shtet po i shënjestron diplomatët rusë jashtë shtetit.

Norvegjia dëbon 15 'oficerë rusë të inteligjencës'

Norvegjia ka njoftuar se do të dëbojë 15 zyrtarë të Ambasadës ruse, që sipas Ministrisë së Jashtme janë zyrtarë të inteligjencës që po operonin duke u paraqitur si ...

Norvegjia liron ish-anëtarin e Wagner, i cili po kërkon azil

Autoritetet norvegjeze kanë njoftuar se kanë liruar një ish-anëtar të rangut të lartë të grupit paraushtarak rus Wagner, i cili kërkoi azil pasi kishte hyrë ilegalisht në vend.

Norvegji: Popullariteti i Tesla-s e tejkalon atë të VW Beetle me rekord nga viti 1969

Kur bëhet fjalë për elektrifikimin, Norvegjia është disa hapa përpara konkurrencës. Ndërkohë që disa tregje të mëdha synojnë ta ndalojnë shitjen e modeleve të ...

Norvegjia rrit gatishmërinë ushtarake në përgjigje të luftës në Ukrainë

Norvegjia do të vendosë ushtrinë e saj në gatishmëri të lartë nga dita e martë, deklaroi kryeministri norvegjez, teksa ky shtet po rrit sigurinë në përgjigje të luftë...

Osmani në takim me tre ambasadorë evropianë, flitet për vizat

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në vazhdën e takimeve me ambasadorë evropianë, ka takuar ambasadorët e Norvegjisë, Greqisë dhe Luksemburgut.

Norvegjia do të mbyllë ambasadën e saj në Prishtinë 

Norvegjia do të mbyllë ambasadën e saj në Prishtinë në vitin e ardhshëm dhe përgjegjësitë për marrëdhëniet diplomatike do të bartën në ...