Postet nga: nord stream 2

Shpërthime të regjistruara përpara zbulimit të rrjedhjeve të mëdha të gazit në tubacionin ‘Nord Stream’

Sizmologët kanë regjistruar atë që ata mendojnë se ishin shpërthime përpara se gazi të fillonte të rrjedhte nga dy tubacionet Rusi-Gjermani nën Detin Baltik.

Tubacioni ‘Power of Siberia 2’ në drejtim të Kinës do ta zëvendësojë rrjedhën 'Nord Stream 2'

Moska zyrtare ka njoftuar se tubacioni i gazit Nord Stream 2 do të “zëvendësohet” me një gazsjellës alternativ për Kinën, raporton Euronews.

Mbyllja për tri ditë e gazsjellësit 'Nord Stream 1' rrit pasiguritë energjetike në Evropë

Rusia do të ndalojë furnizimet me gaz natyror në Evropë për tre ditë në fund të muajit gusht përmes tubacionit të saj kryesor në rajon Nord Stream 1.

Kriza në Ukrainë: Gjermania e ndalon miratimin e gazsjellësit Nord Stream 2

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha të martën se Gjermania ka ndërmarrë hapa për ta ndalur procesin e certifikimit të gazsjellësit Nord Stream 2 nga Rusia.

Kriza në Ukrainë: NATO dëshiron ta ‘tërheqë’ Ukrainën në aleancë, pohon ministri i Jashtëm rus, Lavrov

Kriza në Ukrainë: NATO dëshiron ta 'tërheqë' Ukrainën në aleancë, pohon ministri i Jashtëm rus, Lavrov

Diplomacia intenzive ka vazhduar edhe gjatë fundjavës në një përpjekje për ta shmangur një luftë në Evropën Lindore.

Çfarë është Nord Stream 2 dhe si ndërlidhet me krizën Rusi-Ukrainë?

Mes tensioneve midis Rusisë dhe Ukrainës, presioni mbi Gjermaninë po shtohet për ta stopuar projektin e gazsjellësit Nord Stream 2.