Postet nga: nju jork

Intervistë me anëtarin e asamblesë bashkiake të Uestçesterit, Vedat Gashi

Në zgjedhjet e fundit në nivel lokal në Shtetet e Bashkuara, disa shqiptarë u zgjodhën në pozita publike. Njëri nga ta është Vedat Gashi, shqiptaro-amerikan nga Kosova, që ...

Nju Jork, marshime në mbështetje të izraelitëve dhe palestinezëve

Pas sulmit të së shtunës ndaj Izraelit, që po përcillet nga mediat në gjithë botën, njerëz anembanë globit po reagojnë duke mbajtur marshime në shkallë të ...

Shpallet gjendje e jashtëzakonshme në Nju Jork, për shkak të vërshimeve

Në Nju Jork është shpallur gjendje e jashtëzakonshme të shtunën, pasi stuhitë e fuqishme të shiut kanë sjell vërshime të mëdha.

Rikthehet festivali i shkollave shqipe në Nju Jork, Nju Xhersi dhe Kënektikat

Një ditë më parë, në Bronx të Nju Jorkut u mbajt Festivali i Gjashtë i Shkollave Shqipe, një ngjarje kulturore që rikthehet pas një ndërprerjeje disavjeçare. Nxënë...

Stuhia në SHBA bllokon banorët e Nju Jorkut në makina

Të paktën 28 njerëz kanë vdekur në qytetin e Bufalos, në Nju Jork, ndërsa në 56 ka shkuar numri i përgjithshëm i të vdekurve shkaku i temperaturave ...

Stuhia e borës në SHBA bllokon banorët e Nju Jorkut në makina

Të paktën 28 njerëz kanë vdekur në Nju Jork, shumica e tyre në Buffalo, pasi stuhia e borës po vazhdon të godasë Amerikën e Veriut, raporton BBC

Një stuhi e madhe dëbore shkakton vdekjen e dy njerëzve në shtetin e Nju Jorkut

Një stuhi dëbore e rrezikshme paralizoi pjesë të Nju Jorkut perëndimor dhe verior të premten. Trashësia e borës arriti në rreth 95 centimetra në disa zona të ...

Vdes qifti shqiptar në Nju Jork, dyshohet se u hodhen nga ndërtesa

Një qift shqiptar kanë vdekur pasi dyshohen se u hodhën nga kati i gjashtë i apartamentit ku jetonin në Nju Jork të Shteteve të Bashkuara.