Postet nga: njohjet

Sot 16 vjet më parë SHBA-ja e njohu pavarësinë e Kosovës

Sot janë bërë 16 vjet kur Presidenti i atëhershëm amerikan, George W. Bush doli në konferencë për shtyp dhe njoftoi se SHBA-ja e njeh pavarësinë e ...

16 vjet shtet - 117 shtete e njohën pavarësinë e Kosovës

Kosova feston sot më 17.02.2024, 16-vjetorin e shpalljes së pavarësisë.

VIDEO - Musliu-Shoshi, ministres Gërvalla: Të gjitha njohjet i kemi falë SHBA-së dhe partnerëve tjerë

Sipas deputetes së PDK-së, Ariana Musliu – Shoshi ministrja e Jashtme, Donika Gërvalla e ka gabim nëse mendon se Republikën e Kosovës, e kanë njohur shtetet sepse ...

Rruga ‘pa pengesa’ e Kosovës drejt integrimit, sipas propozimit të BE-së

Të hënën e 27 shkurtit në Bruksel, u zhvillua një rund i ri i dialogut, ku pala kosovare dhe serbe zhvilluan takim trepalësh me ndërmjetësim të ...

Njohjet - peng i marrëdhënieve me Serbinë

Kur Kosova shpalli pavarësinë më 17 shkurt të vitit 2008, presidenti i atëhershëm i Shteteve të Bashkuara, George Bush, tha se historia do të tregojë se kjo është gjë...

Kurti: Madridi zyrtar të mos e krahasojë veten me Serbinë që kreu gjenocid në Kosovë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, në Këshillin Atlantik  ka diskutuar rreth prioriteteve të politikave vendore, politikës së jashtme dhe agjendës së tij.

Gërvalla e pranon se Kosova ka ngecur në procesin e njohjeve të reja

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla ka komentuar mungesën e njohjeve të Pavarësisë së Kosovës duke e pranuar se ka ngecje ...

Osmani kërkon nga Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Konferencës Islamike përkrahje për njohje

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, u takuan sot me përfaqësuesit e Organizatës së Konferencës Islamike, ...