Postet nga: ngrohja globale

Ngrohja globale rrezikon ekzistencën e ishujve Maldive

Një rritje e temperaturës globale me 2 gradë Celsius do të ishte shkatërrimtare për ishujt Maldive, është shprehur së fundmi Ministrja e Mjedisit të vendit.

Rrufeja dhe shirat e dendur mbysin 36 persona brenda një dite në Indi

Moti i rrezikshëm ka lënë të vdekur të paktën 36 persona në Indinë veriore gjatë 24 orëve të fundit, prej tyre, 12 u goditën nga rrufeja, raporton TheGuardian.

Nëse të gjithë do të udhëtonin me biçikletë, bota do ta zgjidhte lehtësisht problemin e gazrave serrë

Bota do të lëshonte rreth 700 milionë tonë më pak gazra serë çdo vit – më shumë se emetimet vjetore të Kanadasë – nëse të gjithë do të ngasin biçikleta, ...

Vala e të nxehtit "duhet të shërbejë si zile zgjimi"

Udhëheqësi i Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Motin, Petteri Taalas, ka thënë të martën se shpreson që vala e të nxehtit në Evropë dhe ...

Globi regjistron vitin e gjashtë më të nxehtë

2021 ishte viti i gjashtë më i nxehtë i regjistruar ndonjëherë në planetin tonë, sipas disa studimeve për matjen e temperaturës që u publikuan të enjten.

Ngrohja globale sjell specie të reja peshku në ujërat e bregdetit shqiptar

Beniamini, i cili punon si magazine në portin e peshkimit në Durrës, ka vënë re prej kohësh se gjatë gjuetisë, në rrjeta bien mjaft peshq, të cilë...

Samiti për klimën rrezikon të përfundojë pa marrëveshje

Në Gllasgou të Skocisë mbahet sot dita e fundit e konferencës dyjavore për klimën, e njohur si COP26.

Ngrohja globale: Dallimi mes 1.5 dhe 2 gradë Celsius

Në Samitin e Klimës të Kombeve të Bashkuara që po mbahet në Glasgou të Skocisë, liderët botërorë kanë theksuar pandërprerë nevojën për të kufizuar ...