Postet nga: Nënë Tereza

Ekspozitë për Nënë Terezën në Prishtinë - FOTO

Organizuar nga Agjencia Shtetërore e Arkivave të Kosovës dhe Arkivi Shtetëror i Maqedonisë së Veriut, është hapur sot në Prishtinë ekspozita “Misionarja e bamirësisë-kujtimet e ...

Krerët institucional bëjnë homazhe te shtatorja e Nënë Terezës

Krerët e institucioneve shtetërore, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca dhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti kanë bërë ...

Në Panama përurohet shtatorja e shenjtores shqiptare, Shën Terezës, vepër e skulptorit kosovar

Shtatorja e shenjtores shqiptare Shën Tereza, e punuar nga skulptori kosovar Bashkim Beqiri, është përuruar sot në Panama.

Vlera universale e mesazhit dhe figurës së Nënë Terezës

Pesë vjet pas shenjtërimit dhe 24 vjet pas vdekjes, Nënë Tereza vazhdon të kujtohet për rolin e saj në Kishën Katolike dhe në ndihmë të të varfë...

Ambasadori britanik falënderon Kosovën për pritjen e afganëve, citon Nënë Terezën

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Nicholas Abbott ka njoftuar se ka vizituar refugjatët afganë që po qëndrojnë në Kosovë, në afërsi të kampit ushtarak amerikan ...

Kombet e Bashkuara nderojnë Nënë Terezën me pullë postare

“Jo të gjithë ne mund të bëjmë gjëra të mëdha, por mund të bëjmë gjëra të vogla me dashuri të madhe”. Kjo thënie e ...

Nënë Tereza në këndvështrimin sociologjik

I ftuar nga Universiteti i Shkodrës profesori i Universitetit të Birminghamit, në Mbretërinë e Bashkuar, Gëzim Alpion, foli mbi tokësoren dhe hyjnoren Nënë Tereza në ...

Kontributi bamirës i Shoqatës ‘Nënë Tereza’ gjatë viteve 90-ta

Shërbimet humanitare të Shoqatës bamirëse “Nënë Tereza” gjatë viteve 90-ta, kohë kur vendi po përballej me krizë në të gjitha sferat, sipas disa aktivistëve ...