Postet nga: Ndryshimet klimatike

Papa kërkon veprime urgjente nga bota kundër ndryshimeve klimatike

Papa Françesku ka thënë të dielën se valët e fundit të të nxehtit në shumë pjesë të botës, dhe përmbytjet në vendet si Koreja ...

Temperatura rekorde në botë: Si ndikon Ballkani Perëndimor në ndryshimet klimatike

Qysh në fillim të korrikut të sivjetmë, rekordet për temperaturën më të lartë mesatare në botë u thyen tri herë brenda një jave. Rekordi i ri u vendos ...

Pse është kjo verë kaq e nxehtë?

Është nxehtë. Shumë nxehtë. Dhe jemi vetëm në javët e para të verës.

Evropa, kontinenti që po ngrohet më së shpejti në botë

Evropa duhet të përgatitet për më shumë valë vdekjeprurëse të të nxehtit, të nxitura nga ndryshimet klimatike, është thënë në një raport të publikuar të hë...

Studimi: Rritja e temperaturës globale mund të shkaktojë vështirësi për jetesë për miliarda njerëz në shumë vende të botës

Të supozojmë se ritmi aktual i ngrohjes globale është i pakontrolluar. Në atë rast, ai do të shtyjë miliarda njerëz jashtë "kushteve klimatike", temperaturat ku njerëzit mund të ...

Studimi: Valët e të nxehtit mund të shkaktojnë ndikimin më të dëmshëm në vitet para nesh

Me ndryshimin e klimës e cila po shkakton valë rekord të nxehti në të gjithë globin, shkencëtarët e kanë publikuar një studim përmes të cilit po ...

PE-ja ndalon veturat me naftë dhe benzinë nga viti 2035

Parlamenti Evropian zyrtarisht ka miratuar ligjin që ndalon shitjen e makinave të reja me naftë dhe benzinë në Bashkimin Evropian duke nisur nga viti 2035. Ky vendim synon që të pë...

Prishtina naten

Çfarë pune është duke bërë Prishtina për t’iu kundërvënë ndryshimeve klimatike?

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, në emisionin “Kallxo Përnime” ka thënë se kryeqyteti është duke punuar në drejtim të kundërvënies ndaj ndryshimeve klimatike.