Postet nga: ndikimi

Çekia kërkon nga Këshilli Evropian të dënojë përfshirjen e Rusisë në shpërthimin e vitit 2014

Kryeministri i Çekisë, Andrej Babis tha se ka kërkuar nga Këshilli Evropian që të dënojë Rusinë për përfshirjen e saj në shpërthimin vdekjeprurës ...

Kush po e fiton garën elektorale në rrjetet sociale?

Një analizë e BIRN e të dhënave nga llogaritë e faqeve të Facebook-ut dhe Instagram-it të qindra kandidatëve që garojnë për një post në parlament në zgjedhjet ...

Zbulimi i SHBA: Rusia u përpoq të ndikonte zgjedhjet amerikane

Sipas një raporti të zbulimit amerikan të publikuar të martën, presidenti rus Vladimir Putin ka të ngjarë të ketë drejtuar personalisht përpjekjet për të ndikuar në zgjedhjet ...

SHBA: Rusia përpiqet të minojë besimin në vaksinat perëndimore

Shtetet e Bashkuara kritikuan publikisht “fushatën e dezinformimit” në Rusi, e cila, siç thanë, synon të minojë besimin në vaksinat kundër koronavirusit, të prodhuara në SHBA.

Zhveshja e sektorit të Sigurisë - Inteligjencës nga ndikimi i politikës në Kosovë

Sektorët e sigurisë dhe ato të inteligjencës të shteteve demokratike në parim kanë një detyrë thelbësore: Analizimin dhe shfrytëzimin e informacionit në mbështetje të zbatimit ...

Pandemia uli emetimet e CO2-shit

 

Gjyqtari i akuzuar Rafet Ismaili dhe polici Blerim Gashi mbrohen në heshtje

Ish-gjyqtari Rafet Ismaili dhe polici Blerim Gashi, të cilët akuzohen për ushtrim ndikimi, mbrohen në heshtje.

Bota duhet ta marrë 'më seriozisht fuqinë në rënie të Rusisë'

Një ndër kampionët më të zëshëm të "ndërvarësisë" globale në çështjet ndërkombëtare, Joseph Nye, paralajmëron se Shtetet e Bashkuara dhe bota ...