Postet nga: ndikimi

Bibliotekat, lexuesit dhe pandemia

Që prej marsit të 2020-tës, bibliotekat komunale të Kosovës si dhe Biblioteka Kombëtare janë mbyllur e rihapur sipas vendimeve të Qeverive në raport me situatën epidemiologjike. ...

Ish-shefi i spiunëve, Grenell-i, i gëzohet serbit të fortë pro-rus

Më herët gjatë këtij muaji, një tjetër ndjekës i Donald Trump-it në Evropën Jugore e mbështet e i gëzohet një diktatori potencial i ...

Si ndikon tiroidja te sëmundjet e zemrës, ja çfarë duhet të dini patjetër

Shpesh herë ndodh që problemet me tiroiden që nxisin shqetësime të tjera me zemrën. Mjekët nënvizojnë rëndësinë e diagnostikimit dhe trajtimit të këtyre ...

Çekia kërkon nga Këshilli Evropian të dënojë përfshirjen e Rusisë në shpërthimin e vitit 2014

Kryeministri i Çekisë, Andrej Babis tha se ka kërkuar nga Këshilli Evropian që të dënojë Rusinë për përfshirjen e saj në shpërthimin vdekjeprurës ...

Kush po e fiton garën elektorale në rrjetet sociale?

Një analizë e BIRN e të dhënave nga llogaritë e faqeve të Facebook-ut dhe Instagram-it të qindra kandidatëve që garojnë për një post në parlament në zgjedhjet ...

Zbulimi i SHBA: Rusia u përpoq të ndikonte zgjedhjet amerikane

Sipas një raporti të zbulimit amerikan të publikuar të martën, presidenti rus Vladimir Putin ka të ngjarë të ketë drejtuar personalisht përpjekjet për të ndikuar në zgjedhjet ...

SHBA: Rusia përpiqet të minojë besimin në vaksinat perëndimore

Shtetet e Bashkuara kritikuan publikisht “fushatën e dezinformimit” në Rusi, e cila, siç thanë, synon të minojë besimin në vaksinat kundër koronavirusit, të prodhuara në SHBA.

Zhveshja e sektorit të Sigurisë - Inteligjencës nga ndikimi i politikës në Kosovë

Sektorët e sigurisë dhe ato të inteligjencës të shteteve demokratike në parim kanë një detyrë thelbësore: Analizimin dhe shfrytëzimin e informacionit në mbështetje të zbatimit ...