Postet nga: Ndihmat

'DokuFest' organizon shfaqje filmash, paratë nga shitja e biletave shkojnë për të prekurit nga tërmeti në Turqi e Siri

Festivali Ndërkombëtar i Filmit Dokumentar dhe të Shkurtë - DokuFest, do të organizojë një kampanjë solidariteti me të prekurit nga tragjedia që ka shkaktuar tërmeti në Turqi ...

Një donator anonim në SHBA jep 30 milionë dollarë për viktimat e tërmetit në Turqi dhe Siri

Një banor amerikan nga Pakistani i ka dhuruar në mënyrë anonime 30 milionë dollarë për viktimat e tërmetit që deri më tani ka lënë të vrarë mijë...

Si është situata aktuale në Siri pas tërmetit vdekjeprurës atje?

Deri më tani, më shumë se 21,000 njerëz kanë vdekur në Turqi dhe Siri pas tërmetit me magnitudë 7.8 të shkallës Rihter që goditi të hënën kë...

Pse është i ndërlikuar ofrimi i ndihmës ndërkombëtare për Sirinë

Rreth 70 shtete dhe 14 organizata ndërkombëtare i kanë ofruar Turqisë ndihmë pas tërmetit, ka deklaruar presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara, Mbretërinë ...

Ministri polak: Aleatët mund ta formojnë një koalicion për t’i dërguar tanke Ukrainës 

Ministri polak i Mbrojtjes, Mariusz Blaszczak, është "i bindur" se aleatët e Ukrainës mund ta formojnë një koalicion për t’i ofruar tanke Leopard Kievit. 

Hungaria nuk do të mbështesë planin e ndihmës së BE-së për Ukrainën

Hungaria ka bërë me dije se nuk do të mbështesë planin e Bashkimit Evropian për t’i dhënë Ukrainës miliarda dollarë ndihmë buxhetore vitin e ...

“Muri" kinez: Kosova vendi i vetëm në Ballkan që nuk mori ndihma mjekësore nga Kina

Kosova është i vetmi vend në Ballkanin Perëndimor që nuk ka marrë ndihma mjekësore nga Kina, në kuadër të “diplomacisë së saj të maskave të fytyrës”.

Coronavirusi -Si e menaxhuan komunat shpërndarjen e ndihmave për nevojtarët

Që nga përhapja e COVID-19 më 13 mars në Kosovë që pasoi edhe me mbylljen e bizneseve, shumica e Komunave kanë ndarë mjete buxhetore për t’u dalë në ...