Postet nga: muzika

Një ndër 100 personat më me ndikim në botë, Dua Lipa në revistën prestigjioze ‘Time’

Revista prestigjioze amerikane “Time” e ka vlerësuar këngëtaren nga Kosova me famë botërore, Dua Lipën në mesin e 100 personave më me ndikim në botë.

Seminari i shqipes, interpretohet vepra e kompozitorit Valton Beqiri

Një koncert i vogël është mbajtur sot në Bibliotekën Universitare në kuadër të Seminarit Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare.

Publikohet programi i edicionit të 3-të të festivalit “Ramë Lahaj International Opera Festival”

Është publikuar programi i edicionit të tretë të festivalit “Ramë Lahaj International Opera Festival” (RLIOF) për 2023.

Më 3 maj nis festivali ‘ReMusica’ në Prishtinë

Edicioni i 22-të i Festivalit Ndërkombëtar të Muzikës  “ReMusica”,  nis nesër më 3 maj me koncertin e kuintetit holandez “Calefax reed quintet” në Sallën e Kuqe ...

Ministria e Kulturës ndau çmimet vjetore për muzikën për 2021

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka ndarë sot çmimet vjetore për muzikën për vitin 2021.

Rrugëtimi artistik në kitarë, nga Gjakova në Gjermani

Artisti Lorik Pylla, i cili me muzikë ka filluar të merret që nga mosha 6-vjeçare, ka qenë nxënës në Shkollën e Mesme të Muzikës “Prenk ...

Eronë Morina, talentja nga Gjilani me ëndrrën për t'u bërë flautiste e famshme

“T’i biesh flautit është si të shkruash një libër”, ka thënë Eddie Cahill. Flauti është instrumenti të cilit nuk iu nda asnjëherë për gati 10 vite, ...

Ministria e Kulturës ndan çmimet tradicionale në fushën e muzikës

Në Ditën Botërore të Muzikës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka ndarë ndarë çmimet tradicionale në këtë fushë.