Postet nga: Mosha

Demenca: Një rritje e shpejtë e rasteve pritet të ndodhë në të ardhmen - si ta shmangim të mos bëhemi pjesë e saj  

Shkencëtarët parashikojnë se rastet e demencës do të trefishohen gjatë tri dekadave të ardhshme.   

SHBA miraton dozën e tretë të Pfizer, ja grupet që përfshihen

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë miratuar dozën përforcuese të vaksinës Pfizer për personat mbi 65-vjeç dhe për ata që dozën e fundit ...

Mosha e 14 të vdekurve me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit

Nga 14 vdekjet e shënuara gjatë 24 orëve të fundit, sipas të dhënave të detajuara të Ministrisë së Shëndetësisë, ata u përkasin këtyre moshave: Nga ...

Mosha e 14 të vdekurve me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 14 raste të vdekjeve nga COVID-19.

FDA pritet të autorizojë përdorimin e vaksinës Pfizer për fëmijët e moshës 12-15 vjeç

Administrata amerikane e Ushqimit dhe Ilaçeve (FDA) pritet të autorizojë përdorimin e vaksinës COVID-19 të Pfizer-it për fëmijët e moshës 12 deri në 15 vjeç ...

Deri më tani janë vaksinuar 1,898 të moshuar

Edhe sot po vijon vaksinimi në Qendrën e Vaksinimit në sallën “1 Tetori”. Në këtë qendër deri në mesditë u vaksinuan 220 të moshuar. Ndërsa nga procesi ...

Tri fazat e vaksinimit që do të aplikohen në Kosovë

Sipas institucioneve shëndetësore në Kosovë, vaksinimi antiCOVID19, do të kryhet në tri faza:

Benefitet e konsumit të produkteve të bylmetit

Produktet e bylmetit sigurojnë pothuajse një të tretën e konsumit të rekomanduara të kalciumit, por ushqimi i siguruar nga produktet e qumështit shkon përtej kalciumit. Një gotë ...