Postet nga: moldavia

Shërbimi sekret moldav: Putin po planifikon një ofenzivë të re ruse në lindje të Moldavisë

Udhëheqësi i shërbimit të sigurisë së Moldavisë, Alexandru Musteata, ka paralajmëruar për një rrezik "shumë të lartë" të një ofensive të re ruse në lindje ...

Moldavia thotë se nuk po synon të anëtarësohet në NATO

Moldavia nuk po synon anëtarësimin në NATO, tha ministri i Jashtëm Nicu Popescu, duke shtuar se neutraliteti i shtetit të tij është pjesë e Kushtetutës së ...

Ukraina dhe Moldavia marrin statusin e kandidatit për anëtarësim në BE

Udhëheqësit e BE-së vendosën të enjten t’i japin Ukrainës dhe Moldavisë zyrtarisht statusin e kandidatit për anëtarësim në Bashkimin Evropian, njoftoi Presidenti ...

Moldavia insiston në anëtarësim të plotë në BE

Kryeministrja e Moldavisë, Natalia Gavrilita, mirëpriti lëvizjet për të rritur bashkëpunimin me Bashkimin Evropian, por tha se nisma të tilla nuk mund të zëvendësojnë ...

Britania: Moldavia duhet të pajiset sipas standardeve të NATO-s

Sekretarja e Jashtme britanike, Liz Truss, ka thënë se Moldavia duhet “të pajiset sipas standardeve të NATO-s”, për të mbrojtur veten kundër agresionit rus.

A do ta pushtojë Rusia Moldavinë?

Ushtarë të armatosur patrullojnë postblloqet përgjatë rrugës për në Transnistria, duke qëndruar roje nën një flamur gjigant sovjetik me çekiç dhe drapër. E drejta ...

A do ta pushtojë Rusia Moldavinë?

Në vazhdën e luftës në Ukrainë, shqetësim paraqet fqinji i saj, Moldavia. Ky vend i vogël në Evropën Lindore, me një popullsi prej 2.6 milionë banorë...

BE-ja zotohet se do të rrisë ndihmën ushtarake për Moldavinë

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, ka premtuar rritjen e ndihmës ushtarake për Moldavinë, teksa në rajonin separatist të mbështetur nga Moska, Transdniester, janë raportuar disa ...