Postet nga: moldavi

Moldavia mbyll fabrikën ilegale të helikopterëve

Zyra e Prokurorisë së Moldavisë për Luftimin e Krimit të Organizuar dhe Rastet Speciale dhe hetuesit nga Inspektorati i Përgjithshëm i Policisë të martën mbyllën ...

Gjykatësit e Kushtetueses aktgjykimin e bazuan edhe në vendimin e kolegëve nga Moldavia, të cilët më pas dhanë dorëheqje

Gjykata Kushtetuese në vendimin e datës 28 maj 2020 shpalli se dekreti i kontestuar i presidentit Hashim Thaçi është në përputhshmëri të plotë me Kushtetutën.

Trajneri i Moldavisë: Kemi probleme politike me Kosovën

Kombëtarja e Kosovës i ka mësuar kundërshtarët në Ligën e Kombeve, në Grupin 3 të Ligës C.

Shpërbëhet Parlamenti i Moldavisë

Presidenti në detyrë i Moldavisë, Pavel Filip ka shpërbërë Parlamentin dhe ka thirrur zgjedhje të jashtëzakonshme të mbahen më 6 shtator, teksa shteti i ish-Bashkimit Sovjetik po pë...

Të paktën tre të vdekur pas një shpërthimi në kryeqytetin moldav

Zyrtarët në Moldavi thonë se të paktën tre persona kanë vdekur pas një shpërthimi në një ndërtesë në kryeqytetin e këtij shteti.

Moldavia do të heqë shërbimin e detyrueshëm ushtarak

Kryeministri moldav Pavel Filip tha të enjten se shërbimi i detyrueshëm ushtarak do të hiqet gradualisht deri në vitin 2021, ndërsa Moldavia bën kalimin në një ushtri ...

Presidenti moldav lëndohet lehtë pas një aksidenti në trafik

Presidenti i Moldavisë, Igor Dodon ka pësuar lëndime të lehta trupore, pasi makina me të cilën po udhëtonte është përfshirë në një aksident trafiku, thanë ...

Mijëra Persona në Moldavi Kërkojnë Bashkim me Rumaninë

Ish-presidenti i Rumanisë, Traian Basescu u është bashkuar më shumë se 10,000 personave në kryeqytetin e Moldavisë, Kishinjev në marshin që bënte thirrje për bashkim të Rumanisë me Moldavinë, ...