Postet nga: Minishengeni

Rama, Vuçiq dhe Zaev, pa Hotin arrijnë disa ujdi në kuadër të 'Mini-Shengenit'

Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Serbia kanë rënë dakord të lëshojnë leje të përbashkëta të punës, të lehtësojnë shërbimet doganore si dhe ...

Zaev: Javën e ardhshme takim me Vuçiqin dhe Ramën për Mini-Shëngenin

Gjatë vizitës zyrtare të Kryeministrit Avdullah Hoti në Shkup, në një koferencë për media, homologu i tij nga Maqedonia e Veriut, Zoran Zaev, tha se javën e ...

Hoti: Mini-Shëngeni do të jetë në harmoni me ligjet e Kosovës

Kryeministri Avdullah Hoti është duke raportuar në Kuvendin e Kosovës në lidhje me njërën nga pikat e marrëveshjes së Uashingtonit, atë për krijimin e zonë...

Rama i gëzohet arritjes së marrëveshjes për minishengen, kritikon ata që kundërshtonin këtë ide

Kryeministri shqiptar, Edi Rama ka reaguar me një status të gjatë në Facebook pas arritjes së marrëveshjeve Kosovë-Serbi, e ku njëra prej pikave parasheh edhe një zonë ...

Edi Rama në Londër mbron ‘mini-shengenin ballkanik’

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, mori pjesë në samitin e BERZH-it që zhvilloi punimet në Londër ku edhe një herë mbrojti minishengenin ballkanik si një nismë që do ...

Edi Rama u shkruan kosovarëve që e kritikuan për 'Mini-Shengenin'

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka reaguar pas kritikave të shumta që i ka marrë për shkak të takimit të ‘mini-schengenit’ ballkanik, pjesëmarrjen në të cilin e ...

Akademia e Shkencave kundërshton minishengenin ballkanik

Akademia e Shkencave dhe Arteve të Kosovës (ASHAK), ka reaguar për nismën e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, dhe presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, për ...

Basha: Nuk duhet të ketë "Mini-Schengen" pa i kërkuar Serbia falje Kosovës

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka reaguar pas mbajtjes së Samitit të Mini-Schengenit në Durrës, ku të pranishëm ishin kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, presidenti i ...