Postet nga: mianmar

Borrell akuzon Rusinë dhe Kinën për pengim të veprimeve ndaj puçit në Mianmar

Shefi i Politikës së Jashtme dhe Sigurisë të Bashkimit Evropian, Josep Borrell ka akuzuar Rusinë dhe Kinën se po pengon një përgjigje të unifikuar ndërkombëtare ...

Raportohet për dhjetëra protestues të vrarë në Mianmar

Forcat e sigurisë në Mianmar kanë shtënë drejt protestuesve me granata që hidhen nga pushka, në qytetin Yangon, duke vrarë mbi 80 persona, tha Shoqata e Ndihmës për ...

Këshilli i Sigurimit i OKB-së dënon dhunën në Mianmar

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara dënoi përdorimin e dhunës kundër protestuesve në Mianmar.

OKB: Së paku 138 protestues të vrarë në Mianmar

Së paku 138 njerëz janë vrarë në protestat kundër puçit ushtarak në Mianmar, thanë të hënën Kombet e Bashkuara.

E diel e përgjakshme në Mianmar

Liderja e rrëzuar nga pushteti në Mianmar (Birmani) Aung San Suu Kyi pritet të dalë para gjykatës më 15 mars, pas një prej ditëve më të përgjakshme ...

Dhjetëra të vrarë në “ditën më të përgjakshme” në Mianmar

Së paku 38 njerëz u vranë të mërkurën në Mianmar, në protestat kundër puçit ushtarak.

Një ditë e përgjakshme në Mianmar

Forcat e sigurisë në Mianmar qëlluan të dielën mbi protestuesit, duke vrarë të paktën 18 vetë dhe duke lënë më shumë se 30 të plagosur, sipas zyrës ...

Rifillojnë protestat në Mianmar me gjithë kërcënimet e juntës ushtarake

Protestuesit në Mianmar dolën sërish në rrugë të hënën duke demonstruar kundër regjimit ushtarak të vendit, përkundër paralajmërimeve nga forcat e sigurisë ...