Postet nga: Mësimdhënësit

Nagavci: S'duhet të ketë asnjë mësimdhënës që dikton në shkolla

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci në Kallxo Pernime ka deklaruar se mësimdhënësit në Kosovë nuk duhet që të diktojnë nxënësit gjatë procesit mësimor.

SBAShK: Nesër shkollat nuk punojnë, mësimdhënësit do të marrin pjesë në protestë

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (SBAShK), Rrahman Jasharaj bëri të ditur se të premten, në shkolla mësimdhënësit nuk do ...

Diskriminimi dhe cilësia në arsim - LIVE

Sonte në emisionin "Kallxo Përnime" po transmetohet debati për diskriminimin dhe cilësinë në arsim.

ZKA: Nxënësve ju jepet fjala në mësim vetëm në fund të orës

Zyra Kombëtare e Auditimit ka bërë auditimin e performancës për "Vlerësimin e nxënësve në testet kombëtare dhe ndërkombëtare", për ...

Nagavci thirrje mësuesve t’i nxisin nxënësit për lexim

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, ka thënë se mësimdhënësit, bashkë me prindërit dhe gjithë komunitetin, duhet të shtojnë përpjekjet që të nxisin gjeneratat ...

Maqedoni: Mësimdhënësit në të gjithë shtetin nga nesër në grevë

Kryetari i Sindikatës së Pavarur për Arsim, Shkencë dhe Kulturë, Jakim Nedelkov njoftoi se nga nesër me miratimin e shumicës do të fillohet greva ashtu siç ë...

Tahiri para seancës për 7 Marsin: Kryeministri t'i lë fjalimet e bukura, duhet t'i rrisë pagat e mësimdhënësve

Shefi i grupit parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Besnik Tahiri, para fillimit të seancës së jashtëzakonshme në nder të 7 marsit - ...

A dinin mësimdhënësit e Kosovës si t'i trajtonin fëmijët e kthyer nga Siria?

Në vitin 2019, institucionet nga Kosova me anë të një hetimi dhe pune disamujore arritën që të kthenin një grup prej 110 kosovarëve nga zonat e konfliktit në Siri.