Postet nga: mergata

Kurti: Bashkatdhetarët që duan të investojnë në Kosovë do të kenë një “dritare garantuese kreditore”

Kryeminstri i Kosovës, Albin Kurti, thotë se mërgimtarët që kanë biznese e që duan të kthehen e të investojnë në Kosovë nga java që vjen do kenë ...

Nga 1 korriku fillon subvencionimi i policës kufitare për mërgatën

Ministri i Financave, Hekuran Murati, ka bërë të ditur se nga 1 korriku, të gjithë bashkatdhetarët që udhëtojnë për në Kosovë me automjete për pasagjerë, do ...

Sa miliona euro i dërguan diaspora në Kosovë gjatë muajit shkurt 2024?

Banka Qendrore e Kosovës (BQK), ka bërë të ditur se 87.90 milionë euro është vlera preliminare e dërgesave të mërgatës që janë sjell në Republikën ...

Kurti takohet me diasporën në Irlandë, flet për “kthimin e trurit në atdhe”

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është takuar me diasporën kosovare në Irlandë dhe në takim me ta ka folur për “kthimin e trurit në atdhe”.

Paratë e mërgimtarëve në Kosovë, për 11 muaj mbi 1.2 miliard euro

Mbi 1.2 miliard euro janë sjellë nga mërgata në Kosovë në periudhën janar – nëntor 2023, sipas të dhënave të Bankës Qendrore të Kosovës (BQK).

Ligji i ri për diasporën, esencial

Në Republikën e Nord-Rhein Westfalen të Gjermanisë, ligjërohet gjuha shqipe si lëndë zgjedhore, si pjesë e shkollës gjermane. Edhe pse e kanë të ndarë emërtimin ...

Kryeministri Kurti takim me mërgatën në Berlin, diskuton për qeverisjen e tij

Pas takimeve me kancelarin gjerman, Olaf Scholz, me Sekretaren e Përgjithshme të Internacionales Socialiste, Benedicta Lasi si dhe me kryetarin e SPD-së, Lars Klingbeil, kryeministri Albin Kurti është takuar ...

Osmani: Mërgata jonë u mbeti besnike rrënjëve

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka marrë pjesë në Samitin III të Diasporës në Tiranë.