Postet nga: mediat

Ankohet Talat Xhaferi për raportimin e mediave në Maqedoni të Veriut: A e shihni diku BDI-në të përmendet?

Kryeministri Talat Xhaferi pretendon se mediat në Maqedoninë e Veriut po e bojkotojnë shkaku i një Ligji për media.

Në mungesë kuorumi shtyhet votimi në parim i Projektligjit për Komisionin e Pavarur të Mediave

Në mungesë të kuorumit për vendimmarrje, Kuvendi i Kosovës nuk e ka hedhur në votim më 15.02.2024 Projektligjin për Komisionin e Pavarur të Mediave.

Përfaqësues të OJQ-ve serbe në Kosovë kritikojnë Qeverinë për aksione që "rrisin tensionet dhe shkelin lirinë e medias"

Përfaqësues të Qendrës për Paqe dhe Tolerancë (CPT), të Radio Gorazhdevcit dhe organizatave të tjera serbe të shoqërisë civile në Kosovë, në një konference pë...

Klienti nënshkroi kontratën më 28 dhjetor, Mehmeti: Klientët nuk u njoftuan paraprakisht për heqjen e kanaleve televizive

Kryetari i Komisionit të Pavarur për Media, Jeton Mehmeti, ka njoftuar sot se qytetarët nuk janë njoftuar paraprakisht se në pakon e kanaleve televizive do të ketë ndryshime ...

Rusi, Putin miraton kufizime të reja në mbulimin mediatik përpara zgjedhjeve presidenciale

Vladimir Putin i ka miratuar ndryshimet në ligjin që i rregullon zgjedhjet presidenciale duke vendosur kufizime të reja në mbulimin mediatik, kanë raportuar agjencitë lokale të lajmeve.

Nga propaganda te Fake news - Si shpërtheu dezinformimi gjatë sulmit në veri?

Pas një sulmi nga një grup i organizuar dhe i armatosur në një fshat në veri të Kosovës, që rezultoi me vdekjen e një rreshteri të Policisë së Kosovë...

OJQ-të lokale me hapësirë të kufizuar mediale 

Digjitalizimi dhe koncentrimi i mediave në qendër i ka lënë jashtë vëmendjes së publikut organizatat që veprojnë në zona të thella të vendit dhe në hapësira ...

Kurti akuza ndaj mediave: Humbësit i gjeni te mediat e keqpërdoruara për mbështetje tё krimit

Pas aksionit të sotëm të Prokurorisë Speciale në Ministrinë e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, dhe arrestimin e tre të dyshuarve për keqpërdorime me rezeva shtetë...