Postet nga: mbipesha

Studimi: Të rriturit me mbipeshë dhe me presion të lartë të gjakut, me shumë gjasa për vdekje të hershme 

Miliona individë të rritur të moshës së mesme, të cilët janë me mbipeshë me presion të lartë të gjakut, kolesterol ose nivele të glukozës, kanë rreth një ...

Pupovci: Numri i fëmijëve me mbipeshë po rritet, këto janë arsyet kryesore

Në emisionin “Kallxo Përnime” po diskutohet rreth vizitave shëndetësore në shkolla.

72 për qind e nxënësve në Prishtinë kanë probleme me sëmundje të dhëmbëve

Në emisionin “Kallxo Përnime” po diskutohet rreth vizitave shëndetësore në shkolla.

Federata Botërore e Obezitetit: Deri në vitin 2035 gjysma e botës pritet të jenë mbipeshë

Më shumë se gjysma e popullsisë në botë do konsiderohen si obezë apo me mbipeshë deri në vitin 2035 nëse nuk merret ndonjë veprim, paralajmëron Federata Botërore e ...

Gjysma e botës në rrugën e duhur për të qenë me mbipeshë deri në vitin 2035

Kliko këtu, bashkohu në grupin e KALLXO në Viber dhe informohu në kohë reale me lajmet kryesore gjatë ditës

A mund të ndikojnë ushtrimet në oreksin tonë?

Një studim i ri i botuar në “Medicine & Science in Sports & Exercise” adresoi pyetjen e vjetër: A na shtyn stërvitja të hamë më shumë apo në ...

Njerëzit me mbipeshë humbën 15 deri në 23 kilogramë përmes një ilaçi për diabetin

Një dozë javore e një medikamenti të miratuar së fundmi nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave e SHBA-së për trajtimin e diabetit të tipit 2, mund t’i ndihmojë të ...