Postet nga: Masat ndaj Kosovës

Komisioni Europian - Bruksel

Në BE vazhdojnë diskutimet për heqjen e masave ndaj Kosovës

Përkundër pritjeve dhe paralajmërimeve se masat e Bashkimit Evropian ndaj Kosovës do të hiqen, së paku gradualisht, kjo nuk ka ndodhur ende.

REL: BE-ja pritet t'i heqë pjesërisht dhe gradualisht masat ndaj Kosovës

Në Bashkimin Evropian nuk ka pajtim të plotë për heqjen e masave ndëshkuese të vendosura ndaj Kosovës. Por, si kompromis pritet që këto masa të hiqen ...

Lajçak thotë se masat duhen hequr, por nuk tregon çfarë ka shkruar Borrelli në raport

Qëndrimi i të dërguarit të posaçëm të Bashkimit Europian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak lidhur me masat kufizuese të vendosura ndaj Kosovës është ...

Kosova në Procesin e Berlinit, kërkohet heqja e masave kufizuese nga ana e BE-së

Kosova po konsiderohet si shteti i cili i ka përmbushur në mënyrën më profesionale obligimet e dala nga Procesi i Berlinit, krahasuar me vendet tjera në kuadë...

Stano: Raporti i BE-së për largimin ose jo të masave ndaj Kosovës është afër finalizimit

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, ka deklaruar të martën se Brukseli e ka bërë të qartë se Këshilli Evropian do të diskutojë rreth çë...

Presidentja Osmani takoi ambasadorin Hovenier, diskutuan edhe për masat ndaj Kosovës

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur sot në takim të rregullt ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jeffrey Hovenier.

Stano: Masat hiqen kur vendos BE-ja, jo kur duan politikanët e Kosovës

Zëdhënësi i Bashkimit Europian, Peter Stano i është kundërpërgjigjur deklaratave të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, i cili tha sot [02.05.2024] se Kosova tashmë i ...

Kryeziu-Hyseni: Jemi pranë vendimit për largimin e masave të BE-së ndaj Kosovës

Deputetja nga Lëvizja Vetëvendosje, Arbëreshë Kryeziu - Hyseni tha se Kosova është pranë vendimit për largimin e masave nga Bashkimi Europian.