Postet nga: masakra e rezallës

Konjufca në Rezallë: Serbia ka kryer gjenocid në Kosovë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca sot ka bërë homazhe në kompleksin memorial në Rezallë të Skenderajt, për të përkujtuar 98 shqiptarët e vrarë nga ...

Kurti për masakrën e Rezallës: Drejtësia vendore dhe ndërkombëtare duhet pa vonesa të veprojë që përgjegjësit të gjykohen

Sot janë mbushur 23 vite nga masakra në fshatin Rezallë të Skenderajt.

Mes lotëve, dhimbjes e lehtësimit, familjarët pranuan trupat e më të dashurve të vrarë nga forcat serbe

22 vjet më pas, eshtrat e Nezir Deliut u rikthyen në atdhe. Ai ishte zhdukur në vitin 1999 në Rezallë të Skenderajt dhe që nga ajo kohë nuk dihej asgjë për ...

Bekim Jashari: Serbia vazhdon të mbaj peng eshtrat e të zhdukurve

Kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari u ka shprehur ngushëllime familjeve që sot kanë pritur eshtrat e familjarëve të tyre të zhdukurve në masakrën e Rezallës.

Kurti: Masakra e Rezallës është dëshmi e gjenocidit të Serbisë në Kosovë

Familjarë të të zhdukurve kanë dalur sot në pikën kufitare në Merdare për të pritur trupat e viktimave të masakrës se Rezallës, cilët janë gjetur ...

Zbulimi i tmerrshëm në Serbi rikthen traumat në fshatin kosovar

Familjarët e viktimave të luftës nga fshati i vogël Rezallë i Kosovës thonë se zbulimi i fundit i trupave që ishin fshehur në një varr masiv ...

Vazhdojnë gërmimet në varrezën masive në Kizhevak

Qeveria e Kosovës ka njoftuar se janë duke vazhduar në Kizhevak të Rashkës, Serbi, gërmimet për mbetjet mortore të viktimave të luftës së viteve 1998-99 ...

Në 22 vjetorin e Masakrës së Rezallës, kërkohet drejtësi për të rënët dhe të zhdukurit

Gjatë ditës së sotme është përkujtuar Masakra e Rezallës në 22 vjetorin e saj.