Postet nga: Masakra e Reçakut

Masakra e Reçakut "i tregoi botës tragjedinë që përjetuan shqiptarët"

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se viktimat e Reçakut i kanë treguar botës për tragjedinë që e kanë përjetuar shqiptarët më 1999.

“Më shërohet zemra kur i shoh në ëndërr” – Rrëfimi i familjarit të të vrarëve në masakrën e Reçakut

Në mesin e 45 civilëve të vrarë në masakrën e Reçakut janë edhe dy familjarë të Benjamin Mehmetit. Përgjatë 24 vjetëve që nga ajo ditë, Benjamini nuk ...

William Walker nderohet me titullin “Doctor Honoris Causa” nga Universiteti “Haxhi Zeka”

Ish-shefit të misionit të OSBE-së gjatë luftës në Kosovë, William Walker i është ndarë sot titulli “Doctor Honoris Causa” nga Universiteti “Haxhi Zeka”në Pejë.

William Walker viziton PSD-në

Ish-ambasadori i OSBE-së gjatë luftës në Kosovë, William Walker, ka vizituar Partinë Socialdemokrate.

Qeveria ndan 70 mijë euro për promovimin e librit 'Reçaku', ministri Rashiq abstenon

Qeveria e Kosovës ka miratuar propozim vendimin për ndarjen buxhetore në vlerë prej 70 mijë eurove për promovimin e librit ”Reçaku”.

Hovenier kundërpërgjigje Lavrovit: Masakra e Reçakut është e dokumentuar

Pa ia përmendur emrin, ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, Jeffrey Hovenier, i ka reaguar shefit të diplomacisë ruse, Sergei Lavrov. Ky i fundit i ...

Shefi i diplomacisë ruse i quan trillime masakrat në Bucha dhe në Reçak

Kur diçka është në interes të SHBA-së, atëherë atyre u lejohet gjithçka, madje edhe të bombardojnë Jugosllavinë në një çast, kështu tha shefi i diplomacisë ruse, ...

Çfarë po bën shteti për dokumentimin e krimeve të luftës?

Në Kosovë janë bërë mbi 400 masakra dhe 13 mijë e 500 persona janë vrarë në luftën e fundit. Mbi 1,500 persona konsiderohen të zhdukur ndërsa rreth 20 mijë persona të dhunuar.