Postet nga: marrveshja e ohrit

Escobar: Jemi të shqetësuar me mungesën e përafrimit të Kosovës me SHBA-në dhe komunitetin transatlantik

Emisari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar është shprehur i shqetësuar me qasjen që Kosova e ka përdorur ndaj aleatëve në adresimin e situatë...

Kurti në Dubrovnik: Të zbatohet marrëveshja për normalizim

Kosova dhe Serbia kanë një marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve që duhet ta zbatojnë, tha kryeministri i Kosovës Albin Kurti, më 9 qershor, në konferencën “...

Daçiq në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit: Nuk do të pranojmë që Kosova të bëhet anëtare e OKB-së

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq, në mbledhjen e sotme të Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, tha që Serbia kurrë nuk do ...

Ministri e Punëve të Jashtme të Suedisë: Të krijohet asociacioni siç është dakorduar në marrëveshje

Ministri e Punëve të Jashtme të Mbretërisë së Suedisë Tobias Billström, ka thënë se Suedia mbështet dialogun dhe punën e kryer në procesin e ...

Dakordimi i Ohrit, çka pas formimit të Komitetit të përbashkët monitorues?

Ashtu siç edhe ishte dakorduar në Ohër, pas 31 ditëve Kosova dhe Serbia të ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian kanë themeluar Komitetin e Përbashkët Monitorues.

‘Atentat ndaj qytetarëve’ e quan Arben Gashi i LDK-së nenin 7 të marrëveshjes Kosovë - Serbi

Shefi i grupit parlamentar i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) Arben Gashi, ka thënë se me marrëveshjen e Ohrit përkatësisht me nenin 7, qeveria e drejtuar ...

Komisioni Qeveritar për Persona të Zhdukur: Deklarata për të pagjeturit, detyron Serbinë t’i hap arkivat

Komisioni Qeveritar për Persona të Zhdukur ka reaguar përmes një komunikate për media pas dakordimit për deklaratën për personat e zhdukur, që sipas tyre ...

Ambasadori i Francës për marrëveshjen e Ohrit: Pa marrë parasysh mosnënshkrimin, ne e shohim si obliguese

Ambasadori i Francës në Kosovë, Olivier Guerot teksa ka folur për procesin e dialogut Kosovë – Serbi, ka thënë se marrëveshja e Ohrit është arritje e madhe ...