Postet nga: marrëveshja për emrin

Athina akuzon Shkupin për shkelje të Marrëveshjes për emrin

Ministria e Jashtme e Maqedonisë së Veriut ka marrë një notë proteste nga Ministria e Jashtme e Greqisë për shkelje të Marrëveshjes së Prespës, për emrin ...

Zhbogar pret që Marrëveshja për emrin të kalojë pa problem në Parlamentin grek

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Shkup, Samuel Zhbogar në një intervistë për Radion Evropa e Lirë thotë se është optimist se Marrëveshja mes Maqedonisë dhe Greqisë për çë...

‘Grekët e Pavarur’ kundër marrëveshjes me Maqedoninë

Ministri i Mbrojtjes i Greqisë, Panos Kammenos, ka kërcënuar me dorëheqje dhe largim nga Qeveria të partisë së tij “Grekët e Pavarur”, nëse Maqedonia vazhdon ...

Ivanov para mocionit të mosbesimit ose përgjegjësisë penale

Njohësit e çështjeve juridike në Maqedoni konsiderojnë se ka bazë të mjaftueshme juridike që Prokuroria Themelore Publike të ngrejë procedurë në gjykatë ndaj presidentit, Gjorgje Ivanov, për mosdekretimin ...

Policia maqedonase mbron deputetët pas votimit të marrëveshjes për ndryshimin e emrit

Policia maqedonase është duke u dhënë mbrojtje deputetëve që kanë marrë kërcënime pas votimit për zbatimin e marrëveshjes historike me Greqinë "për emrin", ...

Ivanov: Nuk do të votoj në referendumin e 30 shtatorit

Dy herë e kisha besimin e qytetarëve për të mos lejuar ndryshim të Kushtetues me qëllim të ndryshimit të emrit kushtetues, të mos pranoj ide dhe propozime ...

Zaev: Maqedonasit duhet të pranojnë emrin e ri ose të përballen me ‘izolim’

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev, tha se qytetarët duhet të pajtohen të pranojnë emrin e ri të shtetit ose do të përballen me jostabilitet dhe izolim.

Bëhet e dhunshme protesta e ‘emrit’ në Maqedoni (Foto)

Nëntë vetë u plagosën në protestën e natës të së dielës të organizuar nga maqedonasit e krahut të djathtë në Shkup, përfshirë shtatë policë ...