Postet nga: marrëveshja kosovë- serbi

Clint Williamson: Marrëveshja Kosovë-Serbi s’duhet të anashkalojë krimet e luftës

Çdo marrëveshje paqeje midis Kosovës dhe Serbisë duhet të garantojë që autorët të mbahen përgjegjës për shkeljet e të drejtave të njeriut gjatë konfliktit 1998...

Pardew: Serbia nuk do të nënshkruajë marrëveshje paqësore nëse nuk merr gjithçka që dëshiron

Ish-diplomati amerikan, James Pardew, mendon se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq nuk është i gatshëm të nënshkruajë një marrëveshje paqësore mes vendit të tij dhe ...

Latifi: Rrëzimi i Kurtit -një sipërmarrje e kotë politike të cilën do ta paguajë shtrenjtë LDK

Ish-këshilltari i Kadri Veselit dhe ish-kandidati i PDK-së për deputet të Kuvendit të Kosovës, Blerimi Latifi ka thënë se duke e marrë parasysh situatën e ...

Murphy: Vuçiq i gatshëm për marrëveshje por i zemëruar me taksën

Senatori amerikan, Chris Murphy, i cili së voni vizitoi Prishtinën dhe Beogradin së bashku me senatorin tjetër, Ron Johnson, beson se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq “është ...

Haradinaj: Nëse s’ka njohje, a duhet që edhe Kosova të armatoset?

Dëshira për arritjen e një marrëveshjeje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, të cilën e ka potencuar presidenti i Francës, Emmanuel Macron, është në logjikë...

Macron: Franca do marrëveshje të qëndrueshme midis Kosovës dhe Serbisë

“Serbia dhe Kosova janë shtete evropiane dhe ne duhet të ndihmojmë që kjo të bëhet fakt”, tha presidenti i Francës, Emmanuel Macron.

Thaçi: Koordinimi BE-ShBA mund të rezultojë me marrëveshjen Kosovë-Serbi

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka deklaruar se një koordinim maksimal i Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, do të mund të rezultojë me sukses ...

Taksa ndaj Serbisë, Thaçi e Vuçiq përplasen në Sllovaki

Pasi presidenti i Kosovës, Hashim Thaci në fjalën e tij në Forumin e Bratisllavës tha se Serbia e ka kushtëzuar dialogun me Kosovën, atij i ...