Postet nga: marrëveshja finale Kosovë Serbi

Bullgaria u bën thirrje Kosovës dhe Serbisë të negociojnë

Kryeministri i Bullgarisë, Boyko Borissov, tha se Serbia dhe Kosova duhet të ulen dhe të merren vesh për disa çështje.

Një vit që nga fillimi i fazës finale të dialogut, shtatë muaj ‘ngrirje’ të takimeve

Më 24 qershor bëhen një vit që kur Kosova dhe Serbia kishin filluar fazën finale të dialogut me Serbinë.

Asociacioni, ‘nën hijen’ e marrëveshjes përfundimtare

Paralajmërimi i mundësisë së një marrëveshjeje eventuale përfundimtare në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, ndonëse ky proces ka ngecur aktualisht, ka bërë që çë...

‘Marrëveshja Finale’ nuk garanton anëtarësim të Kosovës në OKB

Nocioni që Kosova do ta sigurojë ulësen në OKB në rast se arrihet një marrëveshje me Serbinë është i pasaktë, me pak shpjegime të ofruara se si të ...

Thaçi në ShBA: Kosova nuk do të pranojë marrëveshje që nuk është e pranueshme edhe për Uashingtonin

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka bërë të ditur se nga takimi me ekspertët e Ballkanit Perëndimor në “Council on Foreign Relations”, në Uashington DC, ...

Thaçi publikoi letrën që i dërgoi Trumpit, zotohet për marrëveshje historike me Serbinë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ia ka kthyer letrën Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump.

Bashkurti: Njohja nga Serbia nuk e anëtarëson Kosovën me automatizëm në OKB

Nuk ka procese automatike, të cilat do t’ia mundësonin Kosovës anëtarësimin në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, edhe në rast se do ta merrte ...

Thaçi: Nuk do të ketë as Shqipëri të Madhe as Kosovë të Madhe

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në një intervistë dhënë për agjencinë e lajmeve të Austrisë ‘APA“ ka folur për zhvillimet politike në Kosovë dhe rajon.