Postet nga: marrëveshja e Uashingtonit

Driton Selmanaj kujton marrëveshjen e Uashingtonit, pyet Kurtin për Ujmanin

Deputeti i LDK-së, Driton Selmanaj iu është kthyer marrëveshjes së Uashingtonit mes Kosovës dhe Serbisë të arritur në shtator të 2020.

Trump kritikon Bidenin për injorim të marrëveshjes Kosovë-Serbi

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, lëshoi një deklaratë gjatë ditës së sotme ku thuhet se “ambasadori i tij i dërguar” Richard Grenell ...

Selimi: Pas 4 shtatorit, Kosova të lobojë për antarësim në organizata ndërkombëtare

Ish-ministri i Drejtësisë në Qeverinë e Avdullah Hotit, Selim Selimi ka deklaruar se Kosova pas 4 shtatorit duhet të lobojë për antarësim në organizata ndërkombëtare.

Një vjetori i mjegullt i marrëveshjes së Uashingtonit

Sot bëhet një vit që kur Kosova dhe Serbia nënshkruan një dokument zotimesh në Uashington, me ndërmjetësim të presidentit të atëhershëm të Shteteve të ...

Me përfundimin e moratoriumit, do të nisin mosmarrëveshjet Kosovë-Serbi

Në përfundim të moratoriumit njëvjeçar për Kosovën që kërkon anëtarësim në organizatat ndërkombëtare dhe Serbinë që bën fushatë që ...

Kontrollimi i fakteve nga BIRN: Marrëveshja ‘Historike’ Kosovë-Serbi e Trump është lënë mënjanë

Në prag të përvjetorit të saj të parë, BIRN verifikon progresin e bërë apo jo, mbi implementimin e së ashtuquajturës Marrëveshje të Uashingtonit, e nënshkruar ...

Departamenti i Shtetit inkurajon Kosovën e Serbinë të vazhdojnë moratoriumin mbi njohjet

Departamenti i Shtetit Amerikan inkurajoi Kosovën dhe Serbinë që të vazhdojnë me moratoriumin mbi çështjet e njohjes që ndërlikojnë përparimin në fushat teknike, tha një zëdhë...

VIDEO - Kurti-opozitës: T’i mbroni SHBA-të prej meje, jeni veçse qesharak

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti i ka quajtur qesharake veprimet që sipas tij partitë opozitare në Kosovë po synojnë, duke i mbrojtur SHBA-të nga Kurti.