Postet nga: marreveshja e ohrit

Blinken: Mirëpresim marrëveshjen e djeshme, mbetemi të përkushtuar për integrim euroatlantik

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka mirëpritur dakordimin e të shtunës mes Kosovës dhe Serbisë, të arritur në Ohër.

Abdixhiku: Përgjegjësi e popullistëve në pushtet që Kosova humbi marrëveshje finale e me njohje në qendër të saj

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, me bashkëpunëtorë gjatë ditës ka qëndruar në Podujevë me rastin e 33-vjetorit të themelimit të degës së partisë në kë...

Petritsch: Zbatimi i Marrëveshjes çon në normalizim dhe njohje

Diplomati austriak, Wolfgang Petritsch, njëherësh ish i dërguari i Bashkimit Evropian për Kosovën dhe ish-Përfaqësues i Lartë për Bosnje-Hercegovinën, thotë se ...

Hill: Serbia e ka përqafuar të ardhmen evropiane

Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, ka thënë se rezultati më i rëndësishëm i negociatave të 18 marsit në Ohër është se Serbia e ka pë...

Mashtrim, humbje historike: Reagimi i opozitës ndaj Kurtit për marrëveshjen në Ohër

Partitë opozitare në Kosovë, Partia Demokratike e Kosovës (PDK) dhe Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), e kanë kritikuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, për arritjen e ...

Opozita në Serbi i reagon Vuçiqit për rezultatin e bisedimeve në Ohër

Liderët e disa partive opozitare në Serbi, kanë reaguar lidhur me arritjen e pajtueshmërisë mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, pë...

Shkup, akuza për diskriminim ndaj shqiptarëve në mbrojtje dhe ushtri

Reformat në administratën shtetërore të Maqedonisë së Veriut duhet të bëhen duke ndjekur parimet e Marrëveshjes së Ohrit të cilat janë ndjekur në hartimin e ligjeve ...

Me rastin e 20-vjetorit, Maqedonia e Veriut arkivon dokumentin “e humbur” të paqes

Njëzet vjet pasi Marrëveshja e Paqes e Ohrit i dha fund konfliktit të armatosur në 2001, Maqedonia e Veriut më në fund ka gjetur një kopje origjinale të dokumentit ...