Postet nga: marreveshja e ohrit

Senatori Murphy: Marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë “duhet të zbatohet shpejt”

Senatori amerikan Chris Murphy ka thënë të enjten në Beograd se Marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë për normalizim të marrëdhënieve, është një hap pë...

Escobar: Kosova dhe Serbia të zbatojnë marrëveshjen deri në fund të verës

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, vlerësoi se marrëveshja për normalizimin e ...

Chollet: Nuk po shohim zbatim të marrëveshjes nga Kosova dhe Serbia

Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, gjatë raportimit në Komitetin për Punë të Jashtme të Senatit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës tha ...

Lajçak deklarohet pas takimeve me Bislimin e Petkoviqin

Përfaqësuesi i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, ka thënë se në takimin e sotëm është diskutuar për rrugën pë...

Lajçak: Ekipi menaxhues do ta prezantojë draft-statutin e Asociacionit, nuk e dimë përmbajtjen

I dërguari i posaçëm i BE-së për dialogun Kosovë – Serbi, Mirosllav Lajçak, pak para takimit të nivelit të lartë në mes të kryeministrit të Kosovës, ...

Kurti: Isha i gatshëm ta shkruaj vetë draft-statutin për Asociacionin, BE-ja refuzoi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është shprehur i gatshëm që ta shkruaj vetë draft-statutin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe, por që sipas tij një gjë e ...

Petkoviq i reagon presidentes Osmani, ia përmend Asociacionin

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, ka reaguar pas deklaratës së presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, e cila tha se ...

Osmani: Në më pak se 24 orë Serbia ka bërë dy shkelje të Marrëveshjes së Brukselit

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka thënë se në pak se 24 orë Serbia i ka shkelur dy nene të Marrëveshjes së Ohrit, përkatësisht të Planit të ...