Postet nga: marreveshja e ohrit

Kupchan: Kurti duhet të bisedojë, nuk ka zgjidhje me ultimatume

Charles Kupchan, ish-drejtor i çështjeve evropiane në Këshillin e Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, thotë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, nuk është dashur të refuzojë të bisedojë ...

Vuçiq bisedon me Sarrazin për “marrëveshjet e pazbatuara” mes Kosovës dhe Serbisë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha të premten se ka biseduar me të dërguarin e posaçëm të Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, për ...

Scholz i kërkon Serbisë ta zbatojë Marrëveshjen e Ohrit

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, i ka kërkuar Serbisë që ta zbatojë Marrëveshjen në rrugën drejt normalizimit të raporteve me Kosovën, që njihet edhe si Marrë...

Pafuqia e Marrëveshjes së Ohrit për anëtarësim në organizatat ndërkombëtare

Thuhet qartë në Nenin 4 të Marrëveshjes së Ohrit se Serbia “nuk do ta kundërshtojë anëtarësimin e Kosovës në asnjë organizatë ndërkombëtare”.

Bislimi: Serbia e ka shkelur sërish marrëveshjen duke votuar kundër anëtarësimit të Kosovës në KiE

Zëvendëskryeministri, Besnik Bislimi, thotë se Serbia sërish e ka shkelur Marrëveshjen bazike mes dy shteteve, me dy votat kundër propozimit që Kosova të bëhet ...

Ambasadori gjerman përsërit nevojën për zbatim të plotë Marrëveshjeve të Brukselit dhe Ohrit

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde ka thënë se Marrëveshja e Brukselit dhe ajo e Ohrit duhet të zbatohen plotësisht, në të kundërtën, moszbatimi i ...

Foto: Diar Vuçetaj/KALLXO.com

Njëvjetori i Marrëveshjes së Ohrit: Më shumë hapa prapa se sa para në normalizim marrëdhëniesh Kosovë-Serbi

Është bërë një vit qëkur në Ohër të Maqedonisë së Veriut, në qytetin që shtrihet buzë liqenit, pas 10 orë bisedimesh, kryeministri kosovar Albin Kurti dhe presidenti serb ...

Kryeministri Edi Rama bën thirrje për zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka thënë se teksa po afrohet takimi i Këshillit Evropian më 21.03.2024, është thelbësore që të zbatohet Marrëveshja për Rrugë...