Postet nga: Maqedonia

Kryetari i Gostivarit thërret shqiptarët e Maqedonisë së Veriut ta votojnë Albin Kurtin

Kryetari i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari, u ka bërë thirrje shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut që ta votojnë kandidatin e Lëvizjes Vetëvendosje për ...

Kosova dhe Maqedonia Veriore heqin ndalesat tregtare

Ministri në detyrë i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala ka marr vendim për largimin e ndalesës për importin e mjaltit dhe patates nga Maqedonia Veriore.

NATO nënshkruan protokollin për anëtarësimin e Maqedonisë

Aleatët e NATO-s kanë nënshkruar në Bruksel, protokollin që i hap rrugën Maqedonisë për t’u anëtarësuar në aleancën veri-atlantike.

Haradinaj takon Zoran Zaevin

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj është takuar me homologun e tij maqedonas, Zoran Zaev, të cilin e ka uruar për përmbylljen me sukses të marrëveshjes pë...

Zaev kërkon votat e opozitës shqiptare për ndryshimet kushtetuese

Partitë politike shqiptare kanë qëndrime të ndryshme lidhur me përfitimet e mundshme nga ndryshimet kushtetuese për zbatimin e marrëveshjes së emrit me Greqinë.

Qytetarët e Maqedonisë ndër më të armatosurit në botë

Maqedonia renditet e 12-ta në mesin e 230 vendeve dhe territoreve në mbarë botën sa i përket posedimit të armëve nga qytetarët, tregon një hulumtim i një ...

Ahmeti: Procesi i ndryshimit kushtetues të emrit të Maqedonisë është i ndjeshëm

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti në një intervistë për Radio Evropa e Lirë ka thënë se procesi i ndryshimeve kushtetuese lidhur me çështjen e ...

Bullgaria kërcënon Maqedoninë me bllokim për në NATO dhe BE

Maqedonia mund të bllokohet nga Bullgaria në procesin e integrimit euroatlantik, nëse tenton të keqpërdorë temën me gjuhën maqedonase, ka deklaruar Krasimir Karakaçanov, zëvendë...