Postet nga: Maqedoni

Nuhiu: 8 persona të vdekur në aksidentin e autobusit në rrugën Shkup-Tetovë

Zëvendësministri i Brendshëm i Maqedonisë, Agim Nuhiu ka thënë se 8 persona kanë vdekur në aksidentin e autobusit që po udhëtonte nga Shkupi për në ...

Ligji për gjuhën zemëron keq opozitën maqedonase

Qeveria e Maqedonisë ka publikuar në fletoren zyrtare ligjin që zgjeron përdorimin zyrtar të gjuhës shqipe, edhe pse presidenti ka refuzuar ta firmosë atë dhe opozita ndan të ...

Institucionet e Maqedonisë para sfidës së zbatimit të shqipes si gjuhë zyrtare

 

Maqedonia miratoi ndryshimet kushtetuese

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese. Pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së ...

Shtatë shtetas të Maqedonisë akuzohen për pjesëmarrje në luftërat në Siri dhe Irak

Prokuroria publike për krim të organizuar dhe korrupsion në Maqedoni ka ngritur padi penale ndaj shtatë personave, nën akuzën e “pjesëmarrjes në ushtri të huaja, paraushtarake ...

Kallxuesi i ‘Bombave’ të Zaevit kthehet në vendin e punës

Gjorgji Lazarevski, i njohur në shtetin e tij në Maqedoni si personi që i tregoi botës përgjimet e ish – kryeministrit Nikola Gruevski në aferën “Bombat”, është kthyer ...

Maqedonia arreston ish-shefin e policisë sekrete për sulmin në Kuvend

Policia maqedonase të martën arrestoi ish-shefin e policisë sekrete Vladimir Atanasovski, pasi ai u përmend në gjykatë si një organizator i dyshuar i sulmit në parlament në vitin 2017.

Partia e Ali Ahmetit kërkon ‘konsensus’ për presidentin pas Ivanovit

Partia shqiptare që është partnere në qeverinë e Maqedonisë, BDI, ka riparashtruar kërkesën e saj për një konsensus ndërpartiak për zgjedhjen e një presidenti të ...