Postet nga: makinat elektrike

HIB Petrol sjell super mbushësit e shpejtë të makinave elektrike nga Siemens

HIB vjen së shpejti me mbushësit e shpejtë elektrik nga Siemens, tekonologji e cila mundëson mbushjen e shpejtë të katër veturave elektrike, njëkohësisht. Kapaciteti i ...

PE-ja ndalon veturat me naftë dhe benzinë nga viti 2035

Parlamenti Evropian zyrtarisht ka miratuar ligjin që ndalon shitjen e makinave të reja me naftë dhe benzinë në Bashkimin Evropian duke nisur nga viti 2035. Ky vendim synon që të pë...

Në Tetovë do të prodhohen makina elektrike, parashihen 900 vende të reja pune

Me vendosjen e gurthemelit të fabrikës të “Next E-Go”, Maqedonia e Veriut do të bëhet vendi i parë në rajon që prodhon vetura elektrike. Investimi kap vlerën 130 ...

Ligjvënësit e BE-së e miratojnë ndalimin e automjeteve me motorë me djegie në vitin 2035

Parlamenti Evropian e ka miratuar të mërkurën propozimin për ndalimin e shitjes së makinave të reja me motorë me djegie në vitin 2035, duke kërkuar ta forcojnë ...

Për herë të parë në histori, veturat elektrike shiten më shumë sesa me naftë 

Shitjet e veturave elektrike po rriten kryesisht për shkak të stimujve për të blerë në shumë vende evropiane. 

Tesla hap karikuesit e saj edhe për makina të tjera elektrike

Tesla po hap rrjetet e saj të karikimit për makina të tjera elektrike për herë të parë.

Prishtina planifikon transport të taksive me makina elektrike

Për shkak që sektori i Transportit është një ndër faktorët e ndotjes në kryeqytet, Komuna e Prishtinës duke u bazuar në Strategjinë e Gjelbër pë...

Veturat elektrike: Çfarë duhet të dini për to!

Një veturë elektrike është një makinë e cila vihet në lëvizje nga një ose më shumë motorë elektrikë, duke përdorur energjinë e ruajtur në bateritë e rimbushura. Makinat ...