Postet nga: Mahsa Amini

Regjisori iranian në grevë urie në shenjë proteste ndaj 'veprimeve çnjerëzore'

Regjisori iranian Jafar Panahi, i cili aktualisht ndodhet në burg, ka hyrë në grevë urie për të protestuar ndaj veprimeve të paligjshme dhe çnjerëzore të gjyqësorit dhe ...

Revista Time: Gratë e Iranit - Heroinat e vitit 2022

Në dimrin e vitit 2017, gruaja e re e quajtur Vida Movahed hipi mbi një kuti druri duke e improvizuar një lloj bine në Rrugën e Revolucionit, një arterie e ...

Protestat në Iran - pesë të dënuar me vdekje për vrasjen e një anëtari paraushtarak

Autoritetet iraniane i kanë dënuar me vdekje pesë persona për vrasjen e dyshuar të një anëtari të një force paraushtarake të lidhur me Gardën Revolucionare Islamike ...

Irani raporton për sulm kibernetik ndaj agjencisë bërthamore

Organizata për Energji Bërthamore e Iranit tha se një server e-mailash i kësaj organizate është hakuar nga një shtet i huaj, raportoi media shtetërore më 23 tetor. ...

Iran: 233 të vrarë në protestat që kanë hyrë në javën e pestë

Protestuesit intensifikuan demonstratat antiqeveritare në rrugët kryesore dhe në universitete në disa qytete anembanë Iranit të shtunën.

Gazetarja iraniane që dha lajmin për Mahsa Aminin po e paguan një çmim të rëndë

Niloofar Hamedi, gazetare iraniane e specializuar për të drejtat e grave, i ka shpëtuar persekutimit për vite me radhë - deri në ditën kur ajo bë...

Protestat në Iran hyjnë në javën e katërt

Presidenti iranian, Ebrahim Raisi, ka thënë të shtunën se studentët e shtetit nuk do të lejojnë “që ëndrrat e rreme të armikut të bëhen realitet”.

Numri i të vdekurve në Iran pëson rritje - protestat pas vrasjes së Mahsa Amini vazhdojnë për natën e 10-të me radhë

Të paktën 41 persona kanë vdekur në trazirat e shkaktuara pas vdekjes së një gruaje të re, ndërkohë që insitucionet gjyqësore paralajmërojnë për "veprim vendimtar pa ...