Postet nga: lumi vjosa

Organizatat mjedisore kërkojnë mbrojtjen e lumit Vjosa edhe në anën greke

Disa organizata mjedisore greke në nivel kombëtar dhe vendor po mbështesin një fushatë për shtrirjen e kufijve të Parkut Kombëtar të Pindosit Verior drejt kufirit me ...

Lumi Vjosa shpallet Park Kombëtar

Qeveria e Shqipërisë e ka shpallur Park Kombëtar, lumin Vjosa, që është lumi i fundit i egër në Evropë.

Përgatitje për të përfshirë lumin Vjosa në pasuritë botërore të UNESCO-s

Drejtoresha e Përgjithshme e UNESCO-s Audrey Azoulay gjatë vizitës së parë zyrtare në Shqipëri diskutoi me autoritetet shqiptare të mjedisit planet për përfshirjen e lumit ...

Rrëfimi i aktivistit nga Shqipëria – Si e mbrojtëm lumin Vjosa nga degradimi?

Aktivisti Olsi Nika nga Shqipëria ka rrëfyer historinë se si ai bashkë me qindra aktivistë të tjerë arritën që ta mbrojnë lumin Vjosa në Shqipëri nga ...

Gjendet i vdekur një 65-vjeçar në lumin Vjosa

Një 65-vjeçar është gjetur i vdekur në lumin Vjosa sot gjatë ditës, raporton Top Channel.

Shqipëria synon që lumin Vjosa ta bëjë park kombëtar

Zyrtarët shqiptarë, të hënën, shpallën lumin Vjosa dhe degët e tij një park kombëtar të ardhshëm, veprim ky që synon të ruajë atë ...

Bie niveli i lumit Vjosa, shtëpitë të mbuluara nga balta, dëme të mëdha materiale! Kryeministri Rama viziton banorët

Situata paraqitet më e qetë. Uji është larguar nga banesat, duke lënë pas baltë dhe llum. Gjatë natës, banorët kanë qëndruar te familjarët e tyre. ...

Lumi Vjosa del nga shtrati dhe përmbyt disa fshatra

Pas reshjeve të dendura të shiut mëngjesin e sotëm lumi Vjosa në Shqipëri ka dalë nga shtrati.