Postet nga: Lumbardhi

Supremja pezullon lejet dhe licencat për ndërtimin e hidrocentraleve në Lumbardh

Gjykata Supreme e Kosovës, ka nxjerrë vendim me të cilin i pezullon lejet dhe licencat për ndërtimin e hidrocentraleve në Lumbardh.

I akuzuar se lejoi ndërtimin në rrjedhën e ‘Lumbardhit’, ish-inspektori deklarohet i pafajshëm edhe në rigjykim

Ish-inspektori i Hidro-Ekonomisë, Avdulla Gashi, të mërkurën në Gjykatën e Prizrenit është deklaruar sërish i pafajshëm për akuzën e keqpërdorimit të detyrë...

Qytetari nga Deçani flet për sfidat për mbrojtjen e Lumbardhit

Adem Lushaj nga Shoqata e Intelektualëve të Deçanit në Samitin e parë për lumenjtë e Kosovës ka rrëfyer sfidat e banorëve të Deçanit ...

Shkatërrimi i Lumbardhit në Deçan, qytetari rrëfen për sfidat për mbrojtjen e lumit

Adem Lushaj nga Shoqata e Intelektualëve të Deçanit në Samitin për Lumenjtë që po mbahet në Prishtinë, ka rrëfyer sfidat e banorëve të Deçanit ...

Pejë, parkon veturën në shëtitoren rreth Lumbardhit, Policia e gjobit

Një qytetari në Pejë i është shqiptuar gjobë në vlerë 30 euro pasi kishte parkuar makinën në shëtitoren përreth lumit Lumbardh.

Kompania private haset duke nxjerrë zhavorr nga Lumbardhi i Pejës

Në fshatin Leshan të Pejës, është raportuar se një kompani private po nxjerrë zhavorr nga lumi Lumbardh.

Flet drejtori i shërbimeve publike në Pejë pas publikimit të videos së punëtorit i cili i zhvendos mbeturinat nga bregu në lum

Një person i cili është angazhuar për të pastruar “Lumbardhin” në Pejë, është parë duke i zhvendosur mbeturinat nga bregu në lum.

Nisma ‘Lumbardhi përsëri publik’, pjesë e fituesve të çmimeve të Europa Nostra

Komisioni Evropian dhe Europa Nostra kanë shpallur të enjten fituesit e vitit 2022 për çmimet e evropiane të trashëgimisë, Europa Nostra, financuar nga programi i BE-së për Evropë...