Postet nga: lugina

Lugina e Preshevës kërkon të përjashtohet nga vendimi për targat

Përfaqësuesit e shqiptarëve në komunat Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc, që ndodhen në jug të Serbisë, kanë kërkuar nga Qeveria e Kosovës që këto komuna ...

Mustafi: I kemi kërkuar Kurtit që çështja e Luginës të bëhet temë në dialogun Kosovë-Serbi

Ragmi Mustafi, kryetar i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Serbi, në emisionin “Kallxo Përnime” ka deklaruar se kanë kërkuar nga kryeministri Albin Kurti që çështja e Luginë...

Kurti: Të ndalet fushata e pasivizimit të adresave në Luginë të Preshevës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se është duke e përcjellë me vëmendje situatën e pasivizimit të adresave të shqiptarëve në Luginën ...

Premtohet mbështetje për nxënësit e Luginës

Ministrja e MASHTI-it, Arbërie Nagavci dhe zëvendësministri, Dukagjin Pupovci, kanë zhvilluar takim me kryetarin e Këshillit Kombëtar Shqiptar, Ragmi Mustafa dhe shefin e kabinetit të ...

Zvogëlohet numri i nxënësve në Bujanovc

Në Bujanoc edhe sivjet është vërejtur rënie e numrit të nxënësve shqiptarë që vijojnë mësimin në nivelin fillor dhe atë të mesëm.

Zbrazja e heshtur e shqiptarëve nga Lugina e Preshevës

Përtej deklaratave për një korrigjim të mundshëm të kufijeve që do ta bënte Luginën e Preshevës pjesë të Kosovës, mungesa e punësimit ...