Postet nga: luftimet

Ditari i Gazës, pjesa e dytë: “Vendosim të qëndrojmë. Pastaj filloj të qaj"

Ziadi, një palestinez 35-vjeçar, rrëfen ditët e fundit në Gaza: të vendos për të qëndruar ose për të ikur, duke u zhvendosur sërish ...

Ukraina raporton për luftime të ashpra në lindje

Shtabi i Përgjithshëm i ushtrisë ukrainase tha se luftime të ashpra janë zhvilluar ditën e kaluar në Bahmut, Liman, Avdijivka dhe Marjinka në Donjeck. Ai raportoi pë...

Pavarësisht armëpushimit, në Sudan vazhdojnë luftimet

Ushtria sudaneze dhe forca paramilitare kanë vazhduar luftimet në periferi të Kartumit, duke minuar marrëveshjen e armëpushimit, por ushtria shprehu gatishmërinë për zgjatjen e armëpushimit.

Qeveritë e huaja evakuojnë diplomatët dhe shtetasit e tyre nga Sudani

Qeveritë e huaja evakuan diplomatët dhe punonjës të shërbimit diplomatik nga Sudani, të cilët kishin mbetur të bllokuar në vendin afrikan. Luftimet mes ushtrisë dhe forcave ...

Intensifikohen luftimet në Sudan, SHBA evakuon personelin e Ambasadës

Zyrtarë të lartë të Shteteve të Bashkuara njoftuan se ushtria amerikane evakuoi personelin e ambasadës amerikane nga Sudani dhe mbylli selinë diplomatike atje.

Luftime të ashpra në Sudan, pavarësisht thirrjeve për armëpushim

Forcat luftarake në Sudan kanë vazhduar përleshjet edhe të premten, duke injoruar thirrjet e fuqive të mëdha për armëpushim, në ditët kur shënohet festa ...

I dërguari i OKB-së në Sudan: Më shumë se 180 njerëz të vrarë në luftimet e atjeshme

Të paktën 185 njerëz janë vrarë dhe 1800 të tjerë janë plagosur në tri ditë luftimesh midis fraksioneve rivale në Sudan, sipas përfaqësuesit special të Kombeve të Bashkuara ...

‘Dhjetëra civilë të vdekur’: Çfarë duhet të dini për luftimet në Sudan?

Luftimet që kanë shpërthyer në qytetin e Sudanit, Kartum, dhe qytete tjera, janë rezultat i drejtpërdrejtë i ambicieve për pushtet brenda udhëheqësisë ushtarake të shtetit.