Postet nga: Lufta Ukrainë Rusi

90 mijë forca të NATO-s në stërvitjen më të madhe që nga Lufta e Ftohtë

NATO ka filluar stërvitjen më të madhe ushtarake që nga Lufta e Ftohtë. Mijëra forca ushtarake pritet të lëvizin nëpër Evropë gjatë muajve në vazhdim ...

Rusia ka shpenzuar rreth 167 miliardë dollarë për luftën e saj në Ukrainë

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, ka thënë se Rusia e Vladimir Putinit "është e keqja më e tmerrshme që bota ka dëshmuar që nga ...

Biden: SHBA-ja mund të mbështesë ushtarakisht Ukrainën dhe Izraelin

Shtetet e Bashkuara mund ta mbështesin edhe Ukrainën edhe Izraelin në aspektin ushtarak, ka thënë presidenti amerikan, Joe Biden për transmetuesin amerikan CBS.

Kritikoi luftën, ish-gazetarja e televizionit shtetëror rus dënohet me rreth 9 vjet burgim në mungesë

Një gjykatë në Moskë dënoi të mërkurën ish-gazetaren e televizionit shtetëror rus, Marina Ovsyannikova, me 8 vjet e gjysmë burg në mungesë, për shkak të protestë...

Tanket e para amerikane "Abrams" arrijnë në Ukrainë

Ukraina ka pranuar dërgesën e parë me tanket amerikane "Abrams", që thuhet se do të forcojnë kundërofensivën e Kievit ndaj trupave ruse në lindje.

Ushtria ukrainase thotë se rrëzoi 22 dronë të Rusisë që shënjestruan Odesën

Sistemet për mbrojtje ajrore të Ukrainës i kanë rrëzuar 22 prej 25 dronëve iranianë Shahed, të cilët i kanë nisur forcat ushtarake ruse në rajonin Odesa, në ...

Ish presidenti rus, Medvedev: Rusia e ka 'të drejtën e luftës' me 'çdo vend' të NATO-s 

“Të pëlqen apo jo, historia është në anën tonë. Do t'ju varrosim" - ka thënë ish presidenti rus Medvedev, duke cituar ish-udhëheqësin e BRSS, Nikita ...

Putin: Rusia mund të zërë vendin e Ukrainës si furnizues i grurit për vendet e Afrikës

Presidenti rus, Vladimir Putin ka thënën se Rusia do të mbetet një "furnizues i përgjegjshëm" i ushqimit dhe drithërave për vendet afrikane dhe mund ...