Postet nga: LSDM

Zgjedhjet në Maqedoni të Veriut, ndiqni drejtpërdrejt rezultatet

Në Maqedoni të Veriut sot, më 08.05.2024, janë mbajtur zgjedhje të dyfishta – rundi i dytë I zgjedhjeve presidenciale, dhe zgjedhjet parlamentare.

VMRO-ja paralajmëron Qeveri të re me opozitën shqiptare

Ende pa u mbajtur zgjedhjet parlamentare, më 8 maj, VMRO DPMNE-ja e ka shpallur veten fituese të këtyre zgjedhjeve, ndërsa tashmë ka përcaktuar edhe partitë që do të ...

Kovaçevski jep dorëheqje nga posti i kryeministrit të Maqedonisë së Veriut

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, të enjten, më 25 janar, ka paraqitur në Kuvend dorëheqjen e tij dhe të kabinetit qeveritar, me të cilin ka udhëhequr ...

Maqedoni e Veriut, partitë e vogla kërcënojnë me dalje nga Qeveria dhe zgjedhje të reja

Qeveria e kryeministrit Dimitar Kovaçevski mund të humbë shumicën në Kuvend, rrjedhimisht Maqedonia e Veriut të shkojë në zgjedhje të parakohshme parlamentare.

Mickoski: Nëse Zaev nuk jep dorëheqje, do të votojmë mosbesimin e Qeverisë

Kreu i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski mbrëmjen e sotme para Kuvendit konfirmoi se tashmë kanë siguruar shumicë të re parlamentare, shkruan TV21. Mickoski theksoi se fillimisht do të presin dorë...

Maqedoni e Veriut: BDI shpall fitoren në 7 komuna, Lëvizja Besa në Tetovë e Zhelinë

Partia opozitare, VMRO-DPMNE-ja shpalli fitoren në shumicën e komunave në balotazhin për zgjedhjet lokale që u mbajt të dielën (31 tetor) në Maqedoninë e Veriut. Sipas të dhë...

Nuk do të ketë kandidat të përbashkët LSDM-BDI për Shkupin

Nuk do të ketë kandidat të përbashkët për Qytetin e Shkupit, e as nuk është biseduar mbi këtë temë, thotë kryeministri Zoran Zaev, duke i hedhur ...

LSDM dhe BDI, afër marrëveshjes për qeverinë e re

Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) ka njoftuar të hënën se është pranë arritjes së marrëveshjes me Lidhjen Social-Demokrate (LSDM) të Zoran Zaevit për formimin e ...