Postet nga: Lija e majmunëve

OBSH: Vaksina për linë e majmunëve nuk është ilaç magjik

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka paralajmëruar të mërkurën se vaksina kundër lisë së majmunëve nuk është ilaç magjik, pasi ka raportime ...

Një fëmijë infektohet me linë e majmunëve në Gjermani

Një vajzë katërvjeçare në qytetin jugperëndimor, Forchajm, është infektuar me linë e majmunëve, ka thënë Instituti Robert Koch në Gjermani.

OBSH: Mbi 18 mijë raste me linë e majmunëve në botë, shumica në Evropë

Mbi 18.000 raste të lisë së majmunëve janë të raportuara në 78 vende të botës, shumica prej tyre në Evropë, tha të mërkurën Organizata Botërore e Shë...

IKShPK blen testet e para për detektimin e lisë së majmunëve

Instituti i Shëndetësisë Publike në Kosovë ka blerë 1 mijë teste për detektimin e Lisë së Majmunëve.

Më shumë se 1 mijë raste të lisë së majmunëve në botë

Janë gjithsej 1 mijë e 177 persona të infektuar me linë e majmunëve në botë, raporton Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC).

Instituti i Shëndetit Publik planifikon blerjen e 1,000 testeve për linë e majmunëve

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, do të blejë teste për identifikimin e virusit të lisë së majmunëve, në vlerë prej 6 mijë e 132 ...

Gjendja shëndetësore e pacientit të dyshuar për linë e majmunëve është drejt përmirësimit

Gjendja e pacientit të dyshuar me linë e majmunëve i cili është shtruar në një repart të veçantë të Klinikës Infektive në Qendrën Klinike Universitare të ...

Dyshimet për linë e majmunëve, mostrat dërgohen sot për testim në Holandë

Mostrat e rastit të parë të dyshuar për linë e majmunëve në Kosovë do të dërgohen sot për testim (analiza laboratorike) në laboratorin e OBSH-së, në ...