Postet nga: ligji për gjuhën shqipe

Zaev flet për rishikimin e Ligjit për gjuhën shqipe

Ligji për përdorimin e gjuhëve të bashkësive etnike do të rishikohet bazuar në vlerësimit e Komisionit të Venecias. Kështu ka paralajmëruar kryeministri i ...

Institucionet e Maqedonisë në sprovë të re për Marrëveshjen me Greqinë

Kuvendi i Maqedonisë javën e ardhshme sërish do votojë Marrëveshjen për emrin me Greqinë, pasi presidenti Gjorge Ivanov refuzoi ta dekretojë ligjin që u miratua me ...

Reagimet Kundër Ligjit për Shqipen Dëshmojnë Ndarjet e Thella Etnike

Partitë politike në pushtet ende pa zgjidhje lidhur me 35 mijë amendamentet e VMRO-së opozitare kundër propozim - ligjit për përdorimin e gjuhëve të bashkësive etnike, ...

VMRO-DPMNE 70 Amendamente për Ligjin e Gjuhës Shqipe

Grupi i deputetëve të VMRO-DPMNE-së, deri më tani ka dorëzuar 70 amendamente për ligjin i cili e avancon gjuhën shqipe.

Çfarë thoshin Ziadin Sela dhe Ali Ahmeti Rreth Ligjit për Gjuhën?

Një ndër përpjekjet afro 20 vjeçare të shqiptarëve të Maqedonisë për futjen e gjuhës shqipe në përdorim si gjuhë zyrtare në këtë shtet, ...

Stoltenberg: Në Selinë e NATO-s Ka Vende të Lira për Flamuj të Rinj

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-së, Jens Stoltenberg, para deputetëve të Parlamentit të Maqedonisë ka dalë me porosi të qartë se “në selinë e NATO-s ka ende vende ...

Rusia: Deklaratat e Ramës Mund të Shkaktojnë Konflikte në Ballkan

Deklaratat e fundit të kryeministrit shqiptar Edi Rama për Serbinë, në kontekstin e Kosovës dhe Maqedonisë, janë diçka që mund të shkaktojnë konflikte të reja etnike në ...

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!