Postet nga: libri

Promovohet libri “Unë e Përdhunuara” nga Ramize Murtezi -Shala

Është promovuar të premten libri i "Unë e përdhunuara" e autores Ramize Murtezi -Shala.

Botohet një libër për Ipeshkvin Mark Sopi

Shtëpia Botues “Hieronimus” kohë më parë ka nxjerrë nga shtypi librin “Dritë mbi gjurmë të Imzot Mark Sopit” të krijuesit klinas Lekë Mrijaj.

Botuesit kosovarë pjesë e edicionit të 21-të të Panairit të Librit në Tiranë

Botimet më të reja të botuesve kosovarë do të ekspozohen në kuadër të edicionit të sivjetmë të Panairit të Librit në Tiranë, i cili hapet këtë të më...

Bie interesimi për librin, kosovarëve më shumë u pëlqen filmi

Interesimi për librin sipas Agjencisë së Statistikave ka shënuar rënie gjatë 2017-të në raport me një vit më parë, por interesimi për të parë filma  sipas ...

Shkolla ndalon përdorimin e librave të palicensuara nga MAShT

Drejtoresha e shkollës filore të mesme të ulët “Ismail Qemaili’ në Prishtinë , Hatmone Demiri, ka tërhequr vërejtjen që të parandalojë përdorimin e librave të palicensuar ...

Performancë artistike për shënimin e 'Javës së Librit të Ndaluar'

Për gjatë historisë njerëzore libri është përballur me ndalesa, djegie dhe ‘mallkime’ të shumta ne vendet e ndryshme të botës.

Prizren, hapet panairi i librit

Panairi të Librit “Prizreni 2018” do të hapet sot, duke filluar nga ora 19:30 dhe do të jetë i hapur deri më 22 korrik.

Vrasësja nga Bosnja, karakter në romanin e Bill Clinton

Romani i parë i ish Presidentit të SHBA-së Bill Klinton, i shkruar bashkë me autorin e zhanrit ‘’thriller’’ Xhejms Peterson përmban si personazh kryesor një vrasëse nga Bosnja ...