Postet nga: libi

Stephanie Williams, emërohet këshilltare e OKB-së për Libi

Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB), Antonio Guterres caktoi më 6 dhjetor, diplomaten amerikane, Stephanie Williams, e cila udhëhoqi negociatat që rezultuan me ...

Djali i Gaddafit kandidon për president

Djali i diktatorit të ndjerë libian, Moammar Gaddafi, njoftoi të dielën (14 nëntor) se do të kandidojë në zgjedhjet presidenciale të vendit muajin e ardhshëm, tha agjencia zgjedhore ...

Të paktën 43 migrantë mbyten në brigjet e Tunizisë

Të paktën 43 migrantë u mbytën në brigjet e Tunizisë të shtunën dhe 84 të tjerë u shpëtuan pasi anija e tyre u përmbys gjatë natës, ...

Së paku 74 migrantë mbyten në brigjet e Libisë

Së paku 74 migrantë humbën jetën nga fundosja e anijes në brigjet e Libisë, ndërsa 47 të tjerë u shpëtuan nga rojet e bregdetit dhe peshkatarët, tha ...

OKB-ja miraton rezolutën për armëpushim në Libi

 

Rusia kërkon diskutim për Libinë në OKB

Rusia ka kërkuar organizimin e një takimi në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara më 6 janar për të diskutuar rreth Libisë, pasi Turqia ka nisur pozicionimin ...

Parlamenti i Libisë voton kundër marrëveshjes për bashkëpunim ushtarak me Turqinë

 

Greqia, Izraeli dhe Qipro kundër vendosjes së trupave turke në Libi

Ligji i Turqisë që lejon vendosjen e trupave në Libi shënon një përshkallëzim të rrezikshëm në luftën civile të vendit të Afrikës së Veriut ...