Postet nga: liberalizimi i vizave

Hahn: Në BE Gjuhemi me Argumente, jo me Gaz Lotsjellës

Komisionari i Bashkimit Evropian për Politikë Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociata për Zgjerim, Johannes Hahn është takuar sot në Bruksel me anëtarë të Komisionit për ...

LVV nuk i Përjashton Negociatat me Qeverinë

Ndonëse vazhdon të kërkojë largimin e Qeverisë Mustafa, Lëvizja Vetëvendosje thotë se janë dy kushte, plotësimi i të cilave do t’i ulte në tavolinë ...

Kushtetuesja Refuzon ta Përmbushë Një Kriter për Liberalizimin e Vizave

Gjetja e një strehe për Institucionin e Avokatit të Popullit është një ndër tetë kriteret që Komisioni Evropian ika vënë Kosovës për ta marrë liberalizimin ...

Qeveria me Raport për Kriteret e Liberalizimit

Kryeministri Mustafa është takuar sot me përfaqësuesit institucionalë për përmbushjen e tetë rekomandimeve të Komisionit Evropian për liberalizim vizash.

Liberalizimi Ilegal i Vizave

Liberalizimi Ilegal i Vizave

Në kohën kur Kosova pritej të merrte vlerësimin për liberalizimin e vizave, një gurp prej 7 personash kishin arritur të ndërtonin makineri për prodhimin e pasaportave ...

Lunacek Kritikon Thaçin për Komentet Ndaj BE-së

Kosovarët e kanë marrë një sinjal nga Bashkimi Evropian se viti i ardhshëm mund të jetë koha kur ata mund të udhëtojnë pa viza në shtetet që ...

Bashkimi Evropian Synon t’ia Heqë Vizat Kosovës në Fillim të 2016

Komisioneri për Çështje të Brendshme i BE-së, Dimitris Avramopulos, tha sot në selinë e këtij unioni në Bruksel se synimi është që një rekomandim pozitiv për Kosovë...

Refuzimi i Vizave Godet Ekonominë, Stimulon Emigrimin Ilegal

Sipas kreut të Aleancës Kosovare të Bizneseve, Agim Shahini, kosovarët edhe vitin e ardhshëm do të detyrohen të shpenzojnë edhe 30 milionë euro për viza sigurime dhe ...