Postet nga: liberalizimi i vizave

Pse Kosova nuk ka kërkuar kurrë lehtësimin e vizave?

Qytetarët e Kosovës në dekadën e fundit kanë mundur të marrin vizën e Shengenit më lirë dhe më lehtë, por këtë gjë nuk e kanë ...

Konjufca në Forumin e Dytë Ministror të Selanikut kërkon të hiqen vizat dhe fusnota për Kosovën

Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme dhe të Diasporës, Glauk Konjufca në Forumin e Dytë Ministror të Selanikut, ka kërkuar që  të liberalizohen vizat për ...

Vizat, storia dëshpëruese e Kosovës me Bashkimin Europian

Dita e Europës dhe 70 vjetori i themelimit të Bashkimit Europian edhe kësaj radhe e gjejnë Kosovën të vetmin shtet në rajon pa liberalizim të vizave.

Limaj në Ditën e Europës: BE të reflektojë për liberalizimin e vizave

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj me rastin e Ditës së Europës ka deklaruar se shpreson që BE-ja sa më të refletojë rreth liberalizimit të vizave pë...

Thaçi për Samitin e Zagrebit: Kërkova liberalizim të vizave dhe statusin e kandidatit për Kosovën

Presidenti Hashim Thaçi, i cili ftoi konferencë për media dhe pas pak minutash e anuloi atë, ka dërguar një komunikatë në lidhje me pjesëmarrjen e tij ...

Blerim Reka: Parlamenti Evropian kërkon heqjen e vizave për Kosovën

Ministri në detyrë i Integrimeve Europiane, Blerim Reka ka thënë se euro-parlamentari dhe raportuesi për Ballkanin Perëndimor, Tonino Picula, e ka shtyrë përpara heqjen e vizave ...

Von Cramon: Mund të ketë hapa të rinj drejt liberalizimit të vizave

Raportuesja e Parlamentit Europian për Kosovën, Viola von Cramon, është optimiste se do të ketë hapa të rinj sa i përket liberalizimit të vizave për Kosovë...

Grenell: I kam kërkuar Kancelares Merkel të ndihmojë në heqjen e vizave për kosovarët

Emisari amerikan për dialogun Kosovë - Serbi, Richard Grenell, në një intervistë dhënë për T7 deklaroi se vitin e kaluar, në kohën sa ka qenë ambasador ...