Postet nga: Liberalizimi i vizave për Kosovën

Vuçiqi thotë se Kosova nuk mori datë për liberalizim të vizave

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, është treguar kritik ndaj BE-së, në konferencën e përbashkët për media me Edi Ramën dhe kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, ...

Lajçak: Javën e arshme pritet një marrëveshje e rëndësishme mes Kosovës dhe Serbisë

Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirsolav Lajçak, ka deklaruar se do të ketë një takim javën e ardhshme mes dy kryenegociatorëve të Kosovë...

Borrell: E përkrahim liberalizimin e vizave për Kosovën

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka thënë se e mbështesin liberalizimin e vizave për Kosovës, pasi që, sipas tij, janë plotësuar kushtet.

PE-ja përsërit thirrjen për liberalizim të vizave për Kosovën

Parlamenti Evropian ka përsëritur thirrjen për liberalizimin e vizave për Kosovën dhe, në anën tjetër, edhe për normalizimin e raporteve ndërmjet ...

Besnik Bislimi nga Strasburgu: Objektivi kryesor gjeopolitik i Kosovës është anëtarësimi në BE

Zëvendëskryeministri i Kosovës Besnik Bislimi, ka thënë se objektivi kryesor gjeopolitik dhe strategjik i Kosovës, është anëtarësimi në Bashkimin Evropian.

Ohër, mblidhet “Forumi Dialogu i Prespës”

Në Ohër të Maqedonisë së Veriut po mbahet konferenca ndërkombëtare “Forumi Dialogu i Prespës” me pjesëmarrjen e zyrtarëve më të lartë nga rajoni si ...

Thaçi: BE të lëvizë sa më shpejt për liberalizimin e vizave për Kosovën

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka thënë që Bashkimi Evropian duhet të lëvizë sa më shpejtë për t'i dhënë liberalizimin e vizave Kosovës.

Hoti takon Tusk, kërkon që të përmbyllet procesi i liberalizimit të vizave

Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti neë kuadër të vizitës së tij në Bruksel u takua me presidentin e Partive Popullore Evropiane (EPP), Donald Tusk.